Krąg tematyczny 3 XI.docx

(39 KB) Pobierz

Krąg tematyczny: Parasole czas wyciągać, jesień w pełni, deszcz nadciąga

 

51. Ciepłe kurteczki na jesienne wycieczki

 

Zapis w dzienniku:

I. „Garderoba przedszkolaka” – przegląd ciepłej odzieży dziecięcej; wskazanie odzieży pasującej na poszczególne części ciała; ocenianie na oko i za pomocą dotyku, czy jest ciepła (próby wyjaśnienia określenia ciepła odzież). „Kto pierwszy się ubierze?” – zabawa ruchowa.

II. „Zmienia się pogoda – zmieniamy ubranie” – oglądanie ilustracji przedstawiających różne pory roku; rozmowa na temat właściwego ubierania się w zależności do pogody. „Parasol dla kota” – nauka piosenki. „Pary butów” – kolorowanie elementów należących do tej samej pary, dostrzeganie podobieństwa łączącego obuwie z jednej pary (kalosze, półbuty, klapki).

III. „Kalosze do pary” – łączenie w pary poszczególnych sztuk obuwia zgromadzonych w sali (szatni). „Przeskocz kałużę” – zabawa ruchowa.

 

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

 

·        wybieram ubrania zgodnie ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi,

·        dbam o zdrowie,

·        wyjaśniam, czym charakteryzuje się ciepła odzież,

·        odpowiednio reaguję na przerwę w muzyce,

·        wskazuję różnice na ilustracjach,

·        wyjaśniam, dlaczego należy ubierać się stosownie do pogody,

·        poznaję słowa i melodię piosenki,

·        odnajduję pary butów i koloruję je,

·        odnajduję but do pary,

·        ćwiczę spostrzegawczość,

·        skaczę z jednej nogi na drugą i obunóż,

·        odpowiednio reaguję ruchem na zmianę instrumentu.

 

Przebieg dnia:

 

I. Zajęcia poranne

·        „Garderoba przedszkolaka” – przegląd ciepłej odzieży dziecięcej, ustalenie jej przydatności w zależności od warunków pogody. Próba wyjaśnienia określenia ciepła odzież. W trakcie oglądania ubrań dzieci oceniają po wyglądzie, czy są one ciepłe, następnie sprawdzają swoją tezę, dotykając poszczególnych ubrań. Wskazują, jaka część garderoby chroni przed zimnem poszczególne części ciała (czapka – głowę, rękawiczki – dłonie itp.).

Prowadzący zachęca dzieci, by usiadły w kole. Następnie wybiera dziecko, które na hasło: śnieg, deszcz lub upałprzekazane tylko do jego wiadomości, wskazuje część garderoby, która jest odpowiednia do pogody. Pozostałe dzieci zgadują o jaką porę roku chodzi i czy wskazane ubranie pasuje do komunikatu.

 

ubrania dzieci

 

·        Kto pierwszy się ubierze?” – zabawa ruchowa. Nauczyciel akompaniuje do zabawy na klawesach lub bębenku. Dzieci bawią się w zmianę pogody. Umówiony sygnał jest znakiem, że pogoda psuje się i należy się ubrać. Każde dziecko układa w dowolnym miejscu na podłodze jedną szarfę - ciepłe ubranie. Gdy nauczyciel gra rytm do podskoków – pogoda jest piękna i dzieci podskakują między szarfami. Gdy nauczyciel przestaje grać – to znak, że robi się zimno i trzeba się szybko ubrać. Dzieci podbiegają do najbliżej leżącej szarfy, podnoszą ją i przechodzą przez szarfę zaczynając od owy do stóp.

 

klawesy lub bębenek, szarfy

 

II. Zajęcia główne

·        „Zmienia się pogoda – zmieniamy ubranie” – oglądanie ilustracji i rozmowa na temat dostosowywania stroju do pogody. Prowadzący zachęca dzieci, by przyjrzały się ilustracjom i odpowiedziały na pytania umieszczone w podręczniku. Zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat dostosowywania ubioru do warunków pogodowych i konsekwencji, jakie z tego wynikają (przegrzanie, przeziębienie, wygoda itp.).

 

„Książka” s. 26–27

 

·        „Parasol dla kota” – nauka piosenki.

Rozmowa na temat piosenki. Przykładowe pytania:

O czym opowiada piosenka?

Czy piosenka jest wesoła, czy smutna?

Jakie wzorki są na parasolu i kaloszach?

 

CD Piosenki i zabawy cz. 1 – „Parasol dla kota” (nr 19)

 

·        „Pary butów” – łączenie w pary sztuk obuwia i kolorowanie ustalonych par. Prowadzący rozdaje dzieciom wycięte kontury różnych butów. Zadaniem dzieci jest wyszukanie par i pokolorowanie sylwet tak, by do siebie pasowały. Dla podniesienia stopnia trudności prowadzący przygotowuje również buty, które są do siebie podobne, jednakże par nie posiadają.

 

kontury różnych butów do kolorowania, kredki

 

 

III. Zajęcia popołudniowe

·        „Kalosze do pary” – łączenie w pary kaloszy. Nauczyciel zachęca dzieci do wyszukania kaloszy, które „schowały się” w sali. Dzieci wyszukują buty oraz łączą je w pary, zwracając uwagę na rozmiar, kolor, wzory. Wspólnie zastanawiają się nad zaletami butów przeciwdeszczowych i podają nazwy innych noszonych w poszczególnych porach roku (sandały – latem, kozaki – zimą itp.).

 

dziecięce obuwie

 

„Przeskocz kałużę” – zabawa ruchowa. Prowadzący rozkłada w sali kolorowe szarfy-kałuże. Zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że spacerują w deszczu, i poruszały się swobodnie w rytm wygrywanych dźwięków klawesów. Słysząc uderzenia w talerze, dzieci przeskakują obunóż najbliższą „kałużę”. Jeśli warunki na to pozwolą, można poprowadzić zabawę podczas spaceru, wtedy dzieci skaczą przez prawdziwe kałuże.

 

Lub:

Tarcze (po jednej dla każdego dziecka) leżą na podłodze w różnych miejscach sali. Dzieci stają przy wybranej tarczy. Nauczyciel do zabawy akompaniuje na klawesach i talerzach. Gdy gra na klawesach, naśladując deszczyk, dzieci kucają i razem z akompaniamentem stukają w tarczę. Na dźwięk talerzy przeskakują przez tarczę (kałuże). Jeżeli tarcze będą zastąpione szarfami, dzieci stukają, naśladując deszczyk, o podłogę w środku kółeczka.

 

szarfy (tarcze), klawesy, talerze

 

 

52. Piosenka w rytmie deszczu

 

Zapis w dzienniku:

 

I. „Kropelki deszczu” – zabawa ruchowa. „Zła pogoda” – ilustrowanie ruchem treści piosenki.

II. „Muzyka deszczu” – wsłuchiwanie się w odgłosy deszczu (bębnienie o parapety, szyby). „Deszczowa orkiestra” – naśladowanie odgłosów deszczu instrumentami muzycznymi. „Pomysłowa orkiestra” – naśladowanie odgłosów deszczu instrumentami wykonanymi z materiałów dostępnych w sali – folie, papiery itp.

III. „Omiń kałuże” – zabawa ruchowa. „Sześć parasoli” – masażyk według Marty Bogdanowicz; poszerzenie doznań dzieci o zmysł dotyku, komunikowanie się pozawerbalne przez dotyk.

 

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

 

·        odpowiednio reaguję na umówione hasło,

·        pokazuję ruchem treść piosenki,

·        rozróżniam odgłosy wody,

·        naśladuję za pomocą instrumentów odgłosy deszczu,

·        wykonuję prosty instrument,

·        skaczę z jednej nogi na drugą i obunóż,

·        masuję tak, by innym sprawiało to przyjemność.

 

Przebieg zajęć:

 

I. Zajęcia poranne

·        Kropelki deszczu” – zabawa ruchowa. Do zabawy będą potrzebne duże koła hula-hoop (pięcioro dzieci na jedno koło). Nauczyciel proponuje, by dzieci wyobraziły sobie, że są kropelkami deszczu i swobodnie poruszały się po sali, słuchając gry na trójkącie. Koła leżą na podłodze w różnych miejscach sali. Gdy nauczyciel gra, dzieci-kropelki biegają między obręczami. Na przerwę w muzyce i hasło kałuża dzieci wchodzą do najbliżej leżącej obręczy i czekają na wznowienie gry na trójkącie, która będzie znakiem dalszej zabawy.

 

trójkąt, koła hula-hoop

 

·        „Zła pogoda” – ilustrowanie ruchem treści piosenki.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin