SOCJOLOGIA.doc

(35 KB) Pobierz
SOCJOLOGIA

SOCJOLOGIA

 

Socjologia jako osobna dziedzina wiedzy naukowej zrodziła się dopiero w I połowie XIX w. Nazwę „socjologia” wprowadził w 1838 roku francuski filozof Auguste Comte, budując zbitkę pojęciową z łacińskiego socius (zbiorowość, społeczeństwo) i greckiego logos (mądrość, wiedza)

 

Według J. Szczepańskiego, jest nauką o zbiorowościach ludzkich, dokładniej- przedmiotem jej badań są zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi, struktury tych zbiorowości, wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie, siły skupiające i siły rozbijające te zbiorowości, zmiany i przekształcenia w nich zachodzące.

 

DZIAŁY BADAŃ I ZAKRESY TEORII OGÓLNYCH

 

1.      Działy badające instytucje społeczne, takie jak: rodzina, instytucje wychowawcze, instytucje naukowe, gospodarcze, instytucje religijne oraz wszelkie inne rodzaje instytucji występujących w różnych grupach i społeczeństwach.

2.      Działy badające różne typy zbiorowości i grup ludzkich, jak różnego rodzaju małe grupy i kręgi społeczne, zbiorowości terytorialne jak wieś, miasto, kategorie zawodowe, warstwy i klasy społeczne.

3.      Działy badań zajmujące się procesami społecznymi takie jak: procesy dezorganizacji społecznej (alkoholizm, przestępczość, prostytucja), procesy migracji i ruchliwości społecznej, zjawiska i procesy wynikające z masowego przekazywania treści kulturowych i informacji przez prasę, telewizję, konflikty zachodzące w społeczeństwie na tle rasowym, etnicznym, politycznym, społecznym i konsekwencjami chorób.

 

SOCJOLOGIA MEDYCYNY

 

Zrodziła się z odczuwanej przez świat medyczny potrzeby rozszerzenia dotychczasowych czysto biologicznych zainteresowań człowieka na sferę jego psychospołecznego funkcjonowania. Dopóki choroba traktowana była wyłącznie jako zjawisko biologiczne, socjologia nie odgrywała żadnej roli w medycynie.

Etyka w medycynie

 

 

 

Psychiatria

Zdrowie publiczne

 

Organizacja opieki  medycznej

Gerontologia

Medycyna psychosomatyczna

Epidemiologia Środowisko społeczne a zdrowie

Medycyna Pracy

Medycyna rehabilitacyjna (jakość życia, choroby przewlekłe, starość)

    Socjologia medycyny

                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyczyną zainteresowania się socjologią były zmiany w ideologii medycyny:

 

OD

DO

choroba

zdrowie

leczenie

zapobieganie

choroby

zachowania wyzwalające choroby

jednostka

zbiorowość jako jedność terapeutyczna

prawo do leczenia

obowiązek bycia zdrowym

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin