2008.3.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

Grupa 4 – latków

 

Opracowanie i prowadzenie zajęcia: mgr Alina Plich

Temat kompleksowy: Karnawał w przedszkolu.

Temat zajęcia: Bal pluszaków.

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności rytmicznego poruszania się,

- rozwijanie umiejętności określania położenia przedmiotu w przestrzeni,

- rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy,

- kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,

- poznanie rzeczy, które potrzebne są do zorganizowania balu karnawałowego,

- rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 4,

- rozwijanie umiejętności rozróżniania kolorów,

- rozwijanie sprawności manualnej.

Cele operacyjne:

- potrafi poruszać się rytmicznie,

- potrafi poprawnie pokazać prawą i lewą stronę,

- potrafi bawić się wspólnie z innymi dziećmi,

- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,

- zna rzeczy, które potrzebne są do zorganizowania balu karnawałowego,

- potrafi liczyć w zakresie 4,

- potrafi rozróżniać kolory.

Metody:

- słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,

- czynnościowa – praktycznego działania,

- zadań stawianych do wykonania.

Formy pracy:

- zespołowa,

- indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- opowiadanie,,Bal pluszaków”,

- ilustracje do opowiadania,

- miś pluszowy i lalka,

- tamburyn i kołatka,

- płyta CD z piosenką pt.: ,,Bal w przedszkolu”,

- balony,

- szablony balonów,

- maska, serpentyna, klocek i samochód zabawka,

- 4 karty z kropkami od 1 do 4,

- obrazki, do kolorowania, czterech różnych strojów karnawałowych,

- 4 rodzaje kredek,

- pacynka – lalka.

 

Przebieg zajęć

 

  1. Słuchanie opowiadania,, Bal pluszaków”.

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka oznajmia dzieciom, że mamy dziś                  w przedszkolu wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas lalka Dorotka (pacynka), która chce opowiedzieć nam ciekawą historię o tym co się wydarzyło, gdy jej właścicielka Ania poszła na bal do przedszkola. Dzieci słuchają opowiadania.

  1. Rozmowa na temat treści usłyszanego opowiadania.

·         Jakie postacie występowały w opowiadaniu?

·         Czym zajmował się jeż?

·         Co robił miś z laleczką?

·         Co nagle niespodziewanego wydarzyło się?

  1. Zabawa ruchowa z reakcją na sygnał: Misie i laleczki.

Nauczycielka zamienia dzieci w misie i laleczki. Dzieci otrzymują opaski na głowę. Nauczycielka umieszcza na krześle w jednym końcu Sali misia, a w drugim laleczkę. Dzieci poruszają się po sali w rytm, jaki na-el gra na tamburynie. Gdy usłyszą dźwięk kołatki to misie siadają na dywanie obok misia, a laleczki obok lalki.

  1. Zabawa dydaktyczna: Zaczarowane pudełko.

Nauczycielka oznajmia dzieciom, że lalka Dorotka przyniosła z sobą dla nas zaczarowane pudełko, w którym są różne rzeczy. Zadaniem dzieci jest wybrać             z pośród nich te, które używamy do przygotowania balu. Wybrane dzieci wyciągają    z pudełka po jednej rzeczy. Określają, co to jest i do czego służy? Wyjaśnienie znaczenia słowa: serpentyna. Na koniec nauczycielka znajduje na dnie pudełka niespodziankę, w tym momencie lalka Dorotka stuka ją delikatnie w ramie i coś szepce do ucha. Nauczycielka oznajmia, że lalka ma dla nich drobny upominek, który przyda im się do przygotowania własnego balu. Każde dziecko dostaje balon. Są one w pięciu kolorach.

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce: Znajdź swój kolor.

W różnych miejscach na sali znajdują się szablony balonów (po jednym) w pięciu kolorach. Wybrane dziecko liczy balony (5) i określa ich kolor, a inne dzieci słuchają, czy koleżanka/kolega dobrze mówi. Nauczycielka mówi dzieciom, że ma dla nich specjalne zadanie, które wymyśliła lalka Dorotka, potakująca głową na słowa nauczycielki. Dzieci, gdy słyszą piosenkę puszczoną z płyty CD pt.: ,,Bal                   w przedszkolu” tańczą w parach. Gdy magnetofon zamilknie muszą stanąć pod balonem tego samego koloru jak balon, który otrzymały od lalki. Zabawa powtarzana kilka razy.

  1. Zabawa: Balonik słucha naszych poleceń – ćwiczenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni.

Dzieci stają na dywanie w rozsypance. Wykonują polecenia nauczycielki kładąc balonik względem własnego ciała: z przodu, z tyłu, z lewej strony, z prawej strony, na sobie i pod sobą.

  1. Zabawa matematyczna: Liczenie kropek na swoim balonie i odszukanie stolika,        na którym znajduje się karta z taką samą ilością kropek.

Nauczycielka mówi dzieciom, że na każdym balonie, które otrzymały, jest pewna ilość kropek. Zadaniem dzieci jest policzyć ile mają kropek na swoim balonie i odnaleźć stolik z taką samą ilością kropek i usiąść przy nim.

  1. Ćwiczenia graficzne – dzieci po odnalezieniu odpowiedniego stolika zajmują miejsca i przystępują do kolorowania wyznaczonych obrazków. Na 4 stolikach znajdują się różne obrazki, przedstawiające różne stroje karnawałowe i 4 rodzaje kredek,              na każdym stoliku inne.
...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin