Praca półtorakrotna.docx

(13 KB) Pobierz

Prawo

Praca liczona półtorakrotnie

26.01.1995, JK

Emerytury górnicze

Praca liczona półtorakrotnie

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz. U. nr 2, poz. 8) . Jest to akt wykonawczy do obowiązującej od 1 listopada 1994 r. ustawy nowelizującej górnicze przepisy emerytalne (Dz. U z 1994 r. nr 84, poz. 385) .

Listopadowa ustawa rozszerzyła pojęcie pracy górniczej na górników węgla brunatnego oraz nowe podmioty gospodarcze powstające w związku z restrukturyzacją górnictwa. Chodzi tu o spółki oraz różne przedsiębiorstwa prywatne wykonujące roboty górnicze, przy budowie szybów, budowlano-montażowe, miernicze, geologiczne, wiertnicze itp. Pracownicy tych zakładów, którzy wykonują pracę górniczą, będą więc mieli prawo do górniczych emerytur i rent po udokumentowaniu okresów przepracowanych pod ziemią.

Rozciągnięcie uprawnień górniczych na spółki działające w obrębie górnictwa oraz na pracowników kopalń węgla brunatnego dotyczy także pracy uznawanej za równorzędną z pracą górniczą. Chodzi m. in. o wykonywanie funkcji z wyboru w związkach zawodowych, zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika górnictwa w administracji i urzędach górniczych itp.

Nie wszyscy zatrudnieni w górnictwie wykonują pracę górniczą. W wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty inwalidzkiej zalicza się najcięższe prace wykonywane pod ziemią oraz w kopalniach siarki i węgla brunatnego. Są to roboty na przodkach, w drużynach ratowniczych i w charakterze mechaników sprzętu ratowniczego drużyn ratowniczych. Rok pracy traktuje się jak półtora roku także dla pracowników dozoru i kierownictwa ruchu kopalń (także w kopalniach siarki i węgla brunatnego) , którzy pracują pod ziemią co najmniej przez połowę dniówek roboczych w miesiącu. Szczegółowy wykaz stanowisk, których dotyczy przywilej półtorakrotnego zaliczania roku pracy przy przyznawaniu emerytury i renty zawierają załączniki do omawianego rozporządzenia.

Załącznik nr 1 w 29 punktach wymienia stanowiska pracy, na których zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki, w otworowych kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki uważa się za pracę górniczą. Mówi się tam m. in. o górnikach, górnikach strzałowych, górnikach wiertaczach i górnikach mechanikach aparatury kontrolno-pomiarowej, o operatorach różnych maszyn, monterach, pomiarowych, wiertaczach i robotnikach wielu innych specjalności.

Załącznik nr 2 obejmuje podobny wykaz stanowisk dotyczący górnictwa węgla brunatnego. Obok górnika na odkrywce, górnika odwadniacza złóż oraz górnika strzałowego, wymienia się tam kilkadziesiąt stanowisk operatorów różnego typu urządzeń i maszyn, maszynistów, kierowców specjalistycznych pojazdów oraz innych specjalności.

Załącznik nr 3 wymienia stanowiska, na których okresy pracy pod ziemią oraz w kopalniach siarki i węgla brunatnego zaliczane są w wymiarze półtorakrotnym. Chodzi tu o pracę na przodkach, przy urabianiu i ładowaniu urobku, prace montażowe itp. , o pracę w drużynach ratowniczych i w charakterze mechaników tych drużyn.

Półtorakrotny wymiar okresów pracy pod ziemią lub na odkrywce w kopalni siarki albo węgla brunatnego, a także w drużynie ratowniczej i w charakterze mechanika sprzętu tej drużyny przyznano pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, którzy pracują na tych zasadach przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu. Stanowiska te wymienia załącznik nr 4 do rozporządzenia. Listę tę otwiera kierownik robót górniczych i pomocniczych oraz główny mechanik i główny elektryk, a zamyka instruktor strzałowy. Przepis mówi, że mogą być nim objęci także inni pracownicy z dozoru nie wymienieni z nazwy, lecz wykonujący funkcję, która wymagała pracy pod ziemią lub na odkrywce przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu i potrafiący udowodnić to wykazem zjazdów pod ziemię.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin