Motywacja do trzeźwienia.doc

(4 KB) Pobierz

Motywacja do trzeźwienia

 

Tezy:

.          Alkohol zmienia świadomość.

.          Podstawowe przyczyny, dla których ludzie sięgają po alkohol to sytuacje towarzyskie i chęć poprawy swojego samopoczucia.

.          Ludzie w różny sposób kontaktują się z alkoholem: picie towarzyskie, nadużywanie, uzależnienie

.          Osoby, którym picie zaczyna wymykać się spod kontroli odczuwają z tego powodu wiele negatywnych konsekwencji, również emocjonalnych.

.          Osoby uzależnione nie potrafią często dostrzec korzyści, jakie niesie ze sobą zaprzestanie picia.

.          Perspektywa zaprzestania picia może być dla osoby uzależnionej niewyobrażalna i budzić lęk.

 

Wykład:

·              Alkohol niezależnie od rodzaju oddziaływuje na stan psychiczny człowieka – zmienia jego nastrój, świadomość·              .

·              Alkohol działa na mózg tak, jak środek usypiający (usypianie mózgu jest stopniowe i zaczyna się od ośrodków sprawujących kontrolę nad różnymi czynnościami. Osłabienie tej kontroli powoduje chwilowe wyzwolenie niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych porcji alkoholu przeżywane jest jako stan pobudzenia i ożywienia)

·              Ludzie piją alkohol z powodów towarzyskich, obyczajowych (rozmaite sytuacje i okazje, którym towarzyszy alkohol) oraz z chęci szybkiego poprawienia nastroju.

·              Większość ludzi (ok. 80%) pije alkohol sporadycznie, towarzysko, okazjonalnie i nie ponosi z tego powodu żadnych poważnych konsekwencji.

·              Część konsumentów alkoholu sięga po niego za często, pije za dużo, w nieodpowiednich okolicznościach (w ciąży, prowadząc samochód), upija się, ma z tego powodu mniejsze lub większe kłopoty i problemy. Są to ludzie, którzy nadużywają alkoholu.

·              Nie wszyscy ludzie nadużywający alkoholu uzależniają się od niego, tzn. nie u wszystkich osób nadużywających alkoholu rozwijają się objawy fizycznego i psychicznego uzależnienia od alkoholu. Osoby uzależnione nie tylko nie ponoszą szkody (zdrowotne i społeczne) z powodu picia, ale doświadczają, że:

 

1.              Muszą wypić więcej lub mniej niż kiedyś, aby poczuć się dobrze, „na luzie”, lub aby się upić.

2.              Kiedy przerywają picie, czują się nie tylko źle fizycznie, ale też doświadczają niepokoju, drażliwości, bezsenności, czasem lęku.

3.              Aby zmniejszyć lub zapobiec tym cierpieniom piją alkohol z przekonaniem, że poczują się lepiej (klinują).

4.              Odczuwają potrzebę napicia się, myślą i planują picie, niecierpliwie oczekują na moment picia.

5.              Upijają się mimo, że planowały

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin