huby.doc

(37 KB) Pobierz
1

1. Czym są urządzenia sieciowe takie jak: hub, router, switch itp ?

 

Spróbujmy, wyjaśnić czym są te urządzenia w możliwie najprostszy sposób.

 

repeater - Służy do zwiększenia zasięgu połączenia. Wzmacnia i regeneruje sygnał. Działa na poziomie sygnałów fizycznych (prad/napiecie/swiatło), nie wnikając w format przesyłanych danych.

 

hub (inaczej koncentrator ) - Pozwala połączyć ze sobą większą ilość komputerów, tworzących sieć lokalną. Każdy komputer ma połączenie z hubem i dzięki temu z każdym innym komputerem. Sygnał podany na jedno wejście pojawia się na wszystkich innych pozostałych.W większości przypadków pełni też funkcję repeatera.

 

bridge - Urządzenie do łączenia ze sobą dwóch lub wiecej sieci lokalnych. Ma za zadanie przenosić z sieci A do sieci B tylko te dane, które są adresowane do maszyn podłączonych do sieci B. Dzięki temu unika się częściowo zbędnego ruchu między sieciami.

switch (inaczej przełącznik) - Jego podstawowym zadaniem jest podział sieci lokalnej na mniejsze fragmenty aby ograniczyć możliwość powstawania kolizji i dzięki temu zwiększyć przepustowość całej sieci. Jest to możliwe dzięki temu że, potrafi rozpoznać adresy docelowe i przekazac przychodzace dane tylko do wlasciwego wyjścia nie obciążając pozostałych. Switch jest znacznie rozbudowanym, nowocześniejszym wariantem bridge'a posiadającym od kilkunastu nawet i do kilkuset portów. Rozwiązania niektórych firm umożliwiają tworzenie wysoko przepustowych połączeń pomiędzy switchami poprzez równoległe połączenie wiecej niż jednym kablem.

 

router - Jego dwa najczęściej spotykane zastosowania to podłączenie sieci lokalnej do sieci rozległej (np. Internetu) lub połączenie kilku sieci lokalnych. Router posiada przeważnie kilka portów obsługujących różne technologie (np. Ethernet, Frame Relay i ATM) i potrafi dokonać konwersji między nimi.

Router jest urządzeniem inteligentnym - potrafi rozpoznać adres docelowy pakietu i podjąć decyzję gdzie i którędy ma on być wysłany.Decyzja może być podjęta na podstawie konfiguracji ustalonej na stałe przez administratora, lub też dzięki automatycznej wymianie danych z innymi routerami. Wymiana ta odbywa się dzięki protokołom routingu (np RIP, OSPF, EIGRP).

Oprócz swoich podstawowych funkcji router może pełnić wiele dodatkowych - na przykład chronić sieć (firewall).

Routerem może być specjalizowane urządzenie, lub komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie.

 

gateway (takze bramka) - Jest to najczęściej określenie pełnionej funkcji, a nie fizycznego urządzenia. Bramka umożliwia współpracę rozmaitych systemów, przeważnie dokonując konwersji między protokołami lub formatami danych. Przykładami bramek mogą być:

router. Pierwszy router który powstał nazywał się "Computer Gateway System". Jeszcze dzisiaj konfigurując Linuxa czy Windows podajesz "default gateway", czyli router z którego ma korzystać komputer.

bramka pocztowa, zapewniająca konwersję i wymianę poczty między siecią FIDO oraz Internetm.

bramka głosowa, zaawansowane urządzenie dokonujące konwersję głosu na IP czy ATM, umożliwiające transport głosu przez sieć danych.

 

 

2. Tworzenie sieci na 2 kartach sieciowych: jeśli chcemy połączyć dwa komputery w sieć to możemy to zrobić na 2 kartach sieciowych. Przygotowujemy odpowiednio długi kabel sieciowy krosowany i przechodzimy do konfigurowania sieci. Opiszę to na przykładzie Windows XP, wchodzimy do Panelu Sterowania i klikamy na ikonę Połączenia Sieciowe. Jeśli mamy zainstalowane w systemie karty sieciowe to Windows sam wyświetli nam tam ikony odpowiadające połączeniom możliwym za pomocą tych kart. Klikamy prawym przyciskiem myszy na takiej ikonie i wybieramy z menu Właściwości. Zaznaczamy opcję: Pokaż Ikonę w Obszarze Powiadomień Podczas Połączenia. Następnie w oknie które się wyświetli w części: To Połączenie Wykorzystuje Następujące Składniki klikamy dwukrotnie na pozycji: Protokół Internetowy (TCP/IP). W oknie które się otworzy w zakładce Ogólne zaznaczamy opcję: Użyj Następującego Adresu IP i w polu Adres IP wpisujemy 192.168.0.1 w polu Maska Podsieci wpisujemy: 255.255.255.0. Na drugim komputerze postępujemy analogicznie tylko Adres IP zmieniamy na 192.168.0.2. W taki oto sposób możemy połączyć w sieć dwa komputery. Jeśli chcemy połączyć w sieć więcej niż 2 komputery albo rozdzielić internet na 2 komputery to musimy dokupić jeszcze jedną kartę sieciową albo skorzystać z pomocy urządzeń typu HUB, SWITCH ewentualnie ROUTER. Poniżej opiszę najważniejsze różnice pomiędzy tymi poszczególnymi urządzeniami sieciowymi.

 

HUB czyli "nieinteligentny rozgałęźnik sygnału": HUB jest urządzeniem które odbiera sygnał z jednego portu i wysyła go na wszystkie pozostałe oprócz portu źródłowego (tego na który nadawca wysłał sygnał). W czasie kiedy jedna stacja nadaje pozostałe muszą słuchać. Według IEEE - Bridge i Switch są to dwie nazwy dla tego samego urządzenia. Przyjęło się jednak, że jako Bridge określa się urządzenie 2-portowe, a nazwę Switch stosuję się do urządzeń o większej liczbie portów. Przy uzyciu HUBa nie jest możliwe równoczesne nadawanie i odbieranie danych przez wiele podłączonych komputerów oraz nie jest możliwa praca w trybie fullbuplex (jednoczesne nadawanie i odbieranie sygnału). Istnieją 2 rodzaje HUBów, starszego typu 10Mbit/s i nowsze 100Mbit/s. Szybkość ta nie ma może aż takiego znaczenia jeśli używamy HUBów 10Mbit/s tylko do np. rozdzielenia sygnału internetowego między kilka komputerów lecz jeśli zechcemy przesyłać większe pliki między komputerami to wtedy odczujemy różnicę w stosunku do urządzeń pracujących na 100Mbit/s.

 

SWITCH czyli "inteligentny przełącznik": SWITCH jest urządzeniem które dane odebrane z jednego portu wysyła tylko do portu, do którego jest wpięty adresat tych danych. Możliwe jest równoczesne nadawanie i odbieranie danych przez wiele komputerów podłączonych do jednego SWITCHA. Poza tym SWITCH pozwala na równoczesną komunikację w dwóch kierunkach - pracę w fullduplex. SWITCHE pracują w zasadzie tylko w szybkości 100Mbit/s. SWITCH ma jeszcze jedną przewagę nad HUBem - uniemożliwia lub skutecznie utrudnia podsłuchiwanie transmisji innych komputerów (a co za tym idzie skutecznie utrudnia analizę samej sieci i problemów w niej występujących). Dlaczego mówi się że SWITCH jest "interligentny" ? dlatego że niejednokrotnie SWITCH samoczynnie rozpoznaje i dopasowuje się do rodzaju połączenia (10Mbit/s albo 100Mbit/s), potrafi też często samoczynnie rozpoznać czy dołączone kable są wykonane w standardzie krosowanym czy niekrosowanym (tzw. Uplink). Te cechy czynią SWITCH dużo bardziej inteligentniejszym urządzeniem od HUBa. Nie zaleca się zakupu HUBów, SWITCHE o szybkości 100Mbit/s są w tej chwili niejednokrotnie tańsze od HUBów 10Mbit/s, a więc zakup HUBa może okazać się nieopłacalny. Zarówno SWITCHe jak i HUBy są "przeźroczyste" dla sygnału, to znaczy że sygnał przechodzi przez nie w niezmienionej "formie", np. jeśli ISP (dostawca sygnału internetowego) wymaga podania nowego adresu MAC karty sieciowej (np. przy jej zmianie) to po wpięciu kabla od ISP do SWITCHA nic się nie zmieni i nie będziemy musieli podawać ISP nowego adresu MAC, sygnał przejdzie przez SWITCH i dojdzie do naszej karty sieciowej w komputerze. Ta cecha odróżnia HUBy i SWITCHE od ROUTERów które już nie są "przeźroczyste" dla sygnału sieciowego.

 

ROUTER czyli "zaawansowany rozdzielacz sygnału": ROUTER jest najbardziej zaawansowanym sprzętem wykorzystywanym do budowy sieci komputerowych. Istnieje wiele rodzajów Routerów, opiszę różnice między nimi na podstawie funkcji które mogą obsługiwać. Najprostsze Routery rozdzielają sygnał z łącz komutowanych albo z portów RS-232, linie komutowane to np. POTS (zwykły analogowy telefon) albo ISDN (telefonia cyfrowa), wadą łącz komutowanych jest to że płaci się za określony czas połączeń (impulsy). Do portu RS-232 mogą być podłączane stałe dostępy typu SDI (usługa TP S.A.). Bardziej zaawansowane Routery rozdzielają sygnał z kabla zakończonego wtykiem RJ45 czyli ze standardowej wtyczki używanej do zakańczania kabli sieciowych ale również np. ISDN. Jednak niektórzy operatorzy świadczący usługi ADSL jak np. TP S.A. "wycwanili się" dostarczając w pakietach instalacyjnych modemy ADSL które są podłączane do komputera przez port USB. Router który rozdziela sygnał z gniazda RJ45 nie poradzi sobie wtedy z rozdzieleniem sygnału z modemu podłączanego przez USB. Lecz istnieją Routery które mają wbudowane modemy ADSL, do takich modemów podłączamy bezpośrednio linię telefoniczną wtykiem RJ11. Routery takie niekiedy mają jako wyjście tylko jeden port RJ45 do podłączenia kabla sieciowego albo jednocześnie mają również wyjście USB np. Asmax AR-701u. Taki dodatkowy port USB po podłączeniu do komputera jest w nim widoczny jako dodatkowe połączenie sieciowe, więc dzięki niemu możemy podłączyć od razu 2 komputery. Jest wada takiego rozwiązania ponieważ port USB ograniczy przepustowość w sytuacji kiedy np. będziemy chcieli przesłać pliki miedzy 2 takimi komputerami. Można to obejść podłączając do portu RJ45 dodatkowego Huba lub Switcha. Następną grupą Routerów są takie które mają wbudowany modem ADSL oraz Switch (najczęściej 4 portowy). Do takich urządzeń możemy od razu bez pośrednictwa dodatkowego Switcha podłączyć 4 komputery. Oprócz wyjść i wejść jakie posiadają Routery różnią się one również wbudowanymi funkcjami. Najważniejsze z takich funkcji to: NAT - translacja adresów, sygnał jest rozdzielany na przyłączone komputery mimo tego że do urządzenia jest podłączone łącze które ma np. tylko jeden adres IP, Firewall czyli zapora przeciw włamaniom sieciowym (Hakerzy itd.). Uplink czyli funkcja która sprawi że nie będziesz się zastanawiał czy zrobić kable krosowane czy niekrosowany bo Router sam to rozpozna.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin