Chorwacja.docx

(23 KB) Pobierz

OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI

http://www.hellotourist.net/reginfo.gifW terenie zabudowanym: 40-50 km/h
http://www.hellotourist.net/reginfo.gifPoza terenem zabudowanym: 80 km/h
http://www.hellotourist.net/reginfo.gifNa drogach wyłącznie dla pojazdów mechanicznych: 100 km/h
http://www.hellotourist.net/reginfo.gifNa autostradach: 130 km/h
http://www.hellotourist.net/reginfo.gifW Chorwacji spożycie napojów alkoholowych przez kierowców jest zabronione.

GODZINY OTWARCIA

http://www.hellotourist.net/reginfo.gifSklepy i centra handlowe są otwarte od 8:00 do 20:00; w soboty od 8:00 do 14:00 lub 15:00. Niewielka liczba sklepów jest zamykana między 12:00 a 14:00. Wiele sklepów jest otwartych również w niedziele, zwłaszcza latem. Niewielka liczba sklepów w dużych miastach jest otwarta 24 godziny na dobę. Służby publiczne oraz firmy zazwyczaj urzędują od poniedziałku do piątku od 8:30 do 14:30.

http://www.hellotourist.net/reginfo.gifUrzędy pocztowe są otwarte od 7:00 do 19:00; w soboty do 13:00. Niektóre urzędy pocztowe w większych miastach latem są czynne do 22:00. Znaczki można kupić w urzędach pocztowych i sklepach z wyrobami tytoniowymi. Opłata za wysłanie standardowej kartki pocztowej do UE i innych krajów europejskich wynosi 3,5 kn

ŚWIĘTA NARODOWE

http://www.hellotourist.net/reginfo.gif1 stycznia - Nowy Rok
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif8 i 9 kwietnia: Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif1 maja - Dzień Pracy
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif28 maja - Boże Ciało
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif22 czerwca - Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif25 czerwca: Święto narodowe
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif5 sierpnia: Narodowe Święto Dziękczynienia
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif15 sierpnia: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif8 września: Święto Niepodległości
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif1 listopada - Wszystkich Świętych
http://www.hellotourist.net/reginfo.gif25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie

WAŻNE NUMERY TELEFONÓW

http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifPolicja:92
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifStraż pożarna:93
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifPogotowie:94
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifCentrum informacji:112
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifInformacje ogólne:981
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifInformacja o lokalnych i międzymiastowych numerach telefonicznych:988
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifInformacja o międzynarodowych numerach telefonicznych:902
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifPrognoza pogody i warunków drogowych:06 520 520
http://www.hellotourist.net/acc-phone.gifChorwacki Klub Samochodowy (HAK):01 4640 800

http://www.hellotourist.net/reginfo.gifPomoc drogowa - Pomoc drogowa 987 (jeśli dzwonisz zza granicy lub z telefonu komórkowego, wybierz +3851987) Czynne 24h Formy płatności: gotówką lub listem kredytowym klubu samochodowego danego państwa

DOKUMENTY PODRÓŻNE

Wymagany jest paszport lub inny uznawany międzynarodowo dokument tożsamości. Turyści mogą przebywać w Chorwacji do trzech miesięcy.
 

PODATEK TURYSTYCZNY

Podatek turystyczny w Chorwacji wynosi ok. 1 EUR za osobę za noc.

 

WALUTA

  • Oficjalną walutą w Chorwacji jest chorwacka kuna (skrót: Kn lub HRK), która składa się ze 100 lip (skrót: lp).

    http://www.hellotourist.net/reginfo.gif1 Kuna = 100 Lip.

    http://www.hellotourist.net/reginfo.gifW obrocie są banknoty o następujących nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, i 1000 kun, jak również monety o następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip i 1, 2, 5 Kun.

    http://www.hellotourist.net/reginfo.gifObce waluty można wymieniać w autoryzowanych kantorach (w bankach, hotelach, biurach turystycznych, agencjach turystycznych) według aktualnych kursów wymiany (z prowizją lub bez prowizji).

    http://www.hellotourist.net/reginfo.gifIstnieje możliwość dokonywania płatności kartą kredytową w sklepach, restauracjach oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się znaki graficzne kart kredytowych (Diners, American Express, Eurocard-Mastercard, Visa itd.) oraz Eurocheque.

 

Będąc w Chorwacji koniecznie trzeba spróbować ćevapcici (ćevapci) - siekane mięso z ebulą i sosem ajvar, podawane z bułką jak hamburger). Pyszne i znakomicie zaspokaja głód, zastępując obiad. Kosztuje około 6 zł.

Trogir jest miastem leżącym w centralnej Dalmacji, niedaleko Splitu. Centrum Trogiru jest mała wysepka znajdująca się pomiędzy wzgórzami wybrzeża a wyspą Ciovo. W skład Trogirskiej Riviery wchodzi 20 wysp i wysepek oraz miejscowości Seget, Marina i Okrug. Trogir usytuowany na małej wyspie wygląda jak zamek na wodzie. Najbardziej znanym zabytkiem jest Katedra z XIII - wiecznym portalem. Bardziej niż pojedyncze budynki fascynuje jednak całość zabudowy, będąca przykładem kunsztu kamieniarskiego.

 

 

Sklepy w Chorwacji otwarte są od poniedziałku do piątku między 8.00 a 20.00, w soboty od 8.00 do 14.00 lub 15.00. Niektóre domy handlowe są zamykane między 12.00 i 16.00. Wiele z nich jest otwarte również w niedziele, szczególnie podczas lata.

Służby publiczne i firmy urzędują od poniedziałku do piątku między 8.30 a 16.30 .

 

Sklepy są czynne w zasadzie tak jak w Polsce, z małą różnicą - jest sjesta. Jeżeli na sklepie są godziny otwarcia i napisane jest "non stop" znaczy nie ma sjesty. Duża uwaga! W Większych miastach w sklepach można płacić w Euro lub kartą, niestety nie dotyczy to małych sklepików osiedlowych - można mieć sporo Euro, a nawet chleba nie sprzedadzą.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani sprawdzeniem, jak smakuje prawdziwa kuchnia Istrii i Chorwacji, należy wyszukać małą, lokalną restaurację - rezultat poszukiwań na pewno się opłaci. Menu w takich restauracjach jest bardzo urozmaicone. W wielu daniach widać wpływy historii Chorwacji. Charakterystyczną cechą jest tutaj duża ilość przypraw oraz powszechne stosowanie pieprzu. Osobom lubiącym pikantne jedzenie radzimy zamówić danie o nazwie muskalica: mięso z cebulą, smażone na patelni z pieprzem i pepperoni. Mniej pikantny jest najczęściej djuvec, danie przyrządzane z duszonego mięsa wieprzowego i jagnięcego z ryżem, papryką, pomidorami i sezonowymi warzywami. Cevapcici to zrazy z różnych odmian siekanego mięsa. Najlepiej smakują pieczone nad otwartym piecem na węgiel drzewny. Dodaje się do nich zwykle surową, drobno posiekaną cebulę o intensywnym smaku. Cebula jest również dodawana do raznjici. Danie składa się z drobnych kawałków wieprzowiny doprawionych solą i pieprzem i grillowanych na rożnie. Pleskavica to płaski stek z mięsa siekanego. Typowymi daniami wiejskimi są gęste zupy przygotowywane przez gospodynie i wstawiane na piec przed wyjściem na pole. Zupy gotują się "same" aż do powrotu gospodarzy do domu. Robi się je najczęściej z kukurydzy, grochu, fasoli lub warzyw, z dodatkiem klusek lub ziemniaków. Zupa o nazwie jota przygotowywana jest z fasoli z kapustą kiszoną. Ryby często trafiają na chorwackie stoły. Ceny podane na etykietkach dotyczą kilograma, a nie sztuk. Bardzo popularne są leszcze i morszczuki. Przy składaniu zamówienia należy ustalić z kucharzem lub kelnerem, czy ryba ma być gotowana, pieczona, czy też grillowana. Wyjątkowo smaczne jest Skampi a la Buzara, w sosie winno-pomidorowym. Jadając w restauracji, warto jako przystawkę zmówić prsut. Jest to porcja łagodnej, suszonej na powietrzu szynki. Szynka najlepiej smakuje z ciepłym tostem z masłem. Na deser podaje się często małe, smażone na tłuszczu ciastka, np. fritule i krostule. Z czasów austriackich pochodzi palatschinken - słodki smakołyk z marmoladą, czekoladą, pianką lub kremem orzechowym. Chorwacja ma również doskonałe trunki. Światową sławą cieszy się sljivovica, wysokoprocentowa wódka ze śliwek. Nie mniej znany jest aromatyczny likier Maraskin z dalmatyńskich wiśni. Jest również duży wybór czerwonych win: Teran, Borgonja, Merlot, Cabernet Sauvignon, oraz win białych: Malvazija, Pinot, Chardonnay, Muskat. Chorwaci chętnie piją Lozovaca, w skrócie Loza, czystą wódkę destylowaną z winogron.

 

Trudności należy spodziewać się przede wszystkim w centrach dużych miast oraz w ośrodkach turystycznych. Wyznaczone parkingi znajdują się zwykle w miejscach dogodnych dla wczasowiczów, w pobliżu ważniejszych zabytków lub atrakcji turystycznych. Parkingi dzielą się na kategorie, ale w przypadku Chorwacji podział ten faktycznie nie ma większego znaczenia. Za godzinę płaci się przeciętnie ok. 5 kn (choć bywa, że i 8, na przykład w Splicie przy porcie).

Karty parkingowe (parkirna karta) są do nabycia u ulicznych sprzedawców, w pobliskim kiosku, sklepie albo w automacie; na ogrodzonych parkingach kupon otrzymuje się w budce przy wjeździe. Jeżeli kupiło się kartę w sklepie, należy wpisać w odpowiednie rubryki datę oraz godzinę. Kartę trzeba umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. W Zagrzebiu można skorzystać z parkingów podziemnych (jeśli uda się do nich trafić), zwanych garażami (garaža), które są czynne przeważnie całą dobę.

Warto pamiętać o zakazie parkowania przy lewym krawężniku. Samochody zaparkowane w niedozwolonym miejscu mogą być ściągnięte na złomowisko lub zablokowane. W stosunku do zagranicznych turystów zdarza się to jednak bardzo rzadko (trzeba uważać w centrum Splitu). Jeśli ktoś stanął w nieodpowiednim miejscu lub przekroczył dozwolony czas parkowania, najczęściej zwrócona mu zostanie jedynie delikatna uwaga.

 

Chorwaci zachowują się powściągliwie w stosunku do cudzoziemców, zwłaszcza tam, gdzie bywa mniej turystów. Znajomość choćby kilku słów chorwackich zrobi na pewno dobre wrażenie.

Sposób witania się zależy od pory dnia: dobro jutro mówi się rano, dobar dan – w ciągu dnia i po południu, dobra vecer – wieczorem, a laku noć to odpowiednik polskiego “dobranoc”. Ciao jest popularnym powitaniem i pożegnaniem używanym przez młodzież oraz osób, które dobrze się znają. Ponadto warto zapamiętać takie zwroty grzecznościowe, jak zbogom lub dovidenja (do widzenia) i zdrawo lub bog (dzień dobry, cześć), molim (proszę) oraz hvala (dziękuję).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin