3,7.doc

(29 KB) Pobierz



 

 

 

 

3.7 Wyznaczanie przekroju żył przewodów ochronnych uziemiających i wyrównawczych.

 

 

Najmniejszy dopuszczalny przekrój żył przewodów ochronnych PE i uziemiających E zależy od materiału  i od przekroju żył fazowych przewodu  , co ilustruje poniższa tabela :

 

Najmniejsze dopuszczalne wymiary poprzeczne przewodów PE i uziemiających E

Przekrój sL przewodów fazowych  instalacji mm2

Najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodów ochronnych i uziemiających

mm2

sL £ 16

25;35

sL ³ 50

sL

16

0.5 sL

Przekroje przewodów są podane przy założeniu , że żyły przewodów ochronnych i uziemiających są wykonane  z tego samego materiału co przewody fazowe ; w razie użycia innych materiałów przekroje przewodów ochronnych  i uziemiających  należy tak dobrać , aby uzyskać tę samą konduktancje

 

 

 

Na przekrój przewodów ochronnych ma wpływ układ sieci zasilającej odbiorniki stałe  lub odbiorniki ruchome. Przekrój przewodu ochronnego  aluminiowego  w instalacjach ułożonych na stałe  powinien być równy  przekrojowi  przewodu  zerowego  , co pokazuje  poniższa tabela  a przekrój przewodu ochronnego stalowego  powinien być sześciokrotnie większy.

 

 

Przekroje przewodu fazowego lub żyły fazowej (Al.) (mm2)

Przekrój przewodu zerowego lub żyły zerowej (Al.) (mm2)

1.5

2.5

4

6

10

16

25

35

50

70

2.5

2.5

4

6

10

10

16

25

25

35

 

 

Dla odbiorników zainstalowanych na stałe przekrój  żył przewodów ochronno-neutralnych PEN miedzianych nie może być mniejszy niż 10mm2 , a przewodów  aluminiowych 16 mm2 . Dla odbiorników  zainstalowanych na stałe  dla przekroju przewodów poniżej 10 mm2 nie wolno łączyć przewodu ochronnego PE z przewodem zerowym N.

Gdy przewody ochronne PE i uziemiające E nie są jedną  z żył przewodu wielożyłowego  to w przypadku ich ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi dopuszczalny ich przekrój nie może być mniejszy niż  2.5 mm2

,  a gdy nie ma takiej ochrony – 4 mm2.

W przypadku przewodów uziemiających miedzianych i stalowych ułożonych w ziemi przy ochronie przeciwkorozyjnej , przekrój żył powinien być nie mniejszy niż 16 mm2 , a gdy nie ma  takiej ochrony – 25 mm2 dla przewodów miedzianych i 50 mm2 dla przewodów stalowych.

Przekrój przewodów wyrównawczych głównych CC powinien być nie mniejszy niż połowa największego przekroju przewodu ochronnego PE w danej instalacji elektrycznej. Dla przewodów wyrównawczych miedzianych , przekrój ich nie powinien być większy niż 25  mm2 , natomiast  dla innych materiałów przewodów, musi dany przekrój zapewnić  taką daną obciążalność prądową jak przewód miedziany 25 mm2.

Dla przewodów wyrównawczych miejscowych przekrój ich nie powinien być mniejszy od najmniejszego przekroju przewodów ochronnych PE dla połączeń części przewodzących dostępnych oraz połowy przekroju przewodu ochronnego PE dla części przewodzących dostępnych i obcych.

 

Przeciążeniowe silników o częstych rozruchach, nawrotach). Nie stosujemy zabezpieczeń przeciążeniowych w przypadku, gdy: cześć obwodu instalacji elektrycznej nie przekracza długości 3m i nie zawiera rozgałęzień ani gniazd wtyczkowych, jest zabezpieczona przed zwarciami i wpływami zewnętrznymi i nie znajduje się pobliżu materiałów łatwopalnych.

W przypadku przewodów wyrównawczych  nieuziemionych  przekrój ich nie powinien być mniejszy od przekroju przewodów fazowych.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin