45
STROPY i SKLEPIENIA
Stropy są to przegrody poziome dzielące budynek na kondygnacje.
- Przenoszą one obciążenia użytkowe i ciężar własny, przekazując je na ściany lub słupy;
- usztywniają budynek w poziomie;
- tworzą przegrody cieplne, akustyczne i ogniochronne;
- tworzą podłoże dla podłóg i sufitów.
Stropy składają się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu.
Rodzaje stropów
1) zależnie od rodzaju materiału konstrukcyjnego:
drewniane, stalowe, stalowo – betonowe, stalowo – ceramiczne, żelbetowe, żelbetowo – ceramiczne, z betonu sprężonego.
2) zależnie od położenia w budynku:
nadpiwniczne, międzypiętrowe, poddasza lub stropodachu.
3). Zależnie od konstrukcji:
belkowe, na belkach, płytowe, płytowo – zebrowe, gęstożebrowe,, rusztowe, kasetonowe, grzybkowe;
4) zależnie od wykonania:
monolityczne, prefabrykowane, monolityczno – prefabrykowane;
5) zależnie od ognioodporności:
palne, niepalne.
Stropy drewniane
Kiedyś stosowane powszechnie. Obecnie w budynkach zabytkowych, domkach. Ogranicza deficyt drewna i wady: palność, korozja biologiczna, podatność na zawilgocenie. Stosuje się impregnację środkami oleistymi lub solami. Są również środki impregnacji przeciwogniowej.
Stropy drewniane składają się z belek i przybitych do nich desek podłogowych., także takich elementów jak ślepy pułap, podsufitka i ewentualnie wypełnienie (termiczne i akustyczne).
B e l k i d r e w n i a n e mają zwykle przekrój od 8 x 18 do 18 x 28. Ja widziałem też belki 30 x 40 i grubsze. Zwykle kładzie się je prostopadle do murów dłuższych pomieszczenia. Zwykle rozpiętość do 6 m. Długość oparcia = wysokości belki. Końce muszą być ze wszystkich stron zaimpregnowane i oddzielone od muru papą lub folią. Od czoła luz 2 – 3 cm.
Oparcie końca belki drewnianej na murze
Ze względu na konieczną izolację termiczną mur za belką musi mieć 25 cm grubości lub więcej. Gdy tego nie ma to się daje izolację termiczną.
Oparcie belki ocieplonej lub ze wspornikiem
Belki drewniane przy kominie
D e s k i na górnych powierzchniach mogą być łączone na wpust i pióro, na przylgę lub nakładkę polska.
S t r o p n a g i – najprostszy na budynkach gospodarczych: podłoga z ewentualnym ociepleniem na belkach. Przy rozstawie belek 1 m grubość desek 25 mm a do 1,2 m 38 mm.
S t r o p z p o d s u f i t k ą – lepszy bo ma podsufitkę desek struganych pomalowanych lub polakierowanych, albo z desek niestruganych zakrytych tynkiem na siatce metalowej.Deski podsufitki grubości 19 lub 25 mm.
S t r o p z e ś l e p y m p u ł a p e m , który jest wykonany z desek 19 – 25mm na deskach przybitych do boków belek. Na ślepym pułapie kładzie się papę a na niej polepa z gliny, prażonego piasku lub wysezonowanego żużla jako izolacja termiczna i akustyczna. W nowych rozwiązaniach układa się wełnę mineralną lub zamiast ślepego pułapu płytę pilśniową, wirowo – cementową , gipsową lub płyty gazobetonowe.
Niektóre rodzaje stropów drewnianych
a) strop nagi ocieplony
b) strop z podsufitką
c) strop ze ślepym pułapem
f) strop cichy podwójny
S t r o p c i c h y – sufit jest oddzielony od podłogi i przybity do niezależnych belek nośnych.
Stropy na belkach stalowych
Stropy te wykonuje się na belkach stalowych dwuteowych o h ≥16 cm. Od dołu belki są owinięte siatką stalową by je można było otynkować. Rozstaw belek zależny od wypełnienia przestrzeni między nimi i wynosi od 1,2 m do 1,5 m., dla płyt żelbetowych około 2 m. Długość oparcia belek na murze nie może być mniejsza od a = 15 +h/2 cm, gdzie h – wysokość belki.
Końce opiera się na murze z cegły lub kamienia po wyrównaniu zaprawą cementową, a gdy mur jest z pustaków albo siporeksu, to nad nimi robi się kilka warstw z cegły pełnej na zaprawie cementowej; lub
na wieńcu żelbetowym gdy ściana jest z materiałów mniej wytrzymałych lub wielowarstwowa. Końce belek zabezpiecza się przed korozją (mleczkiem cementowym, minią), co trzecią belkę kotwi się w murze. Kotwy przykręca się do środnika.
W zależności od wypełnienia między belkami stropy noszą nazwy:
Sklepienie odcinkowe
Między dwuteownikami są ułożone z pełnej cegły, z pustaków ceramicznych bloczków betonowych lub kamieni- ułożonych po kole według strzałki 1/5 do 1/12 rozpiętości: Muruje się na zaprawie cementowej 1:3 lub 1:4 albo na cementowo wapiennej. Skrajne sklepienie opiera się na murze.
Sklepienia o większej rozpiętości usztywnia się żebrami.
Stropy sklepione wykonuje się obecnie w budynkach zabytkowych, piwnicach, magazynach lub budynkach gospodarczych.
Strop Kleina
Między dwuteownikami wykonuje się zbrojone płyty z cegły pełnej lub dziurawki zbrojone bednarką o przekroju 1x20 do 2x30 mm. Rozstaw belek 1 do 1,5 m.
Stropy są układane na podwieszonym deskowaniu, Po wykonaniu płyty, belki można w środniku obetonować uzyskując większą sztywność i zabezpieczenie przed korozją.
Płyty są z cegieł ułożonych na płask lub na wozówce albo z żebrami.
Na płycie układa się polepę z gruzobetonu, betonu lekkiego lub wysezonowanego żużla zmieszanego z wapnem. Konstrukcja podłogi może być różna.
Strop z belek stalowych i płyt żelbetowych prefabrykowanych
Żelbetowe gotowe płyty grubości 10 cm wstawia się między belki na dolne stopki dwuteowników.. Maja one ścięte naroża a belka musi być na czas układania lekko pochylona.
Płyty żelbetowe monolityczne
Betonuje się na dolnych stopkach. Można także wykonać płytę monolityczna na górnych stopkach, a z dołu belkę pozostawić lub ukryć szpałdowaniem.
.
Stropy płytowe monolityczne
Mogą być różnego rodzaju: płytowe, zbrojone jednokierunkowo lub krzyżowo, płytowo – żebrowe, grzybkowe. Najmniejsza grubość płyty 5 cm, a oparcie najmniej 8 cm.
Poniżej przykłady zbrojenia jednokierunkowego płyty utwierdzonej na podporach i kilkuprzęsłowej:
Płyty zbroi się krzyżowo gdy stosunek boków wynosi co najmniej lub mniej niż 2.
Stropy płytowo żebrowe dla pomieszczeń o szerokości do 6,5 m. Nad większymi opiera się na podciągach na słupach.
Grzybkowe opierają się na słupach z grzybkami w górnej części słupów.
Płyta wspornikowa (balkonowa)
Płyta wspornikowa żebrowana
Stropy gęstożebrowe
Są tak nazwane ze względu na mały rozstaw belek (30 do 90 cm). Przestrzenie między belkami są wypełniane pustakami lub płytami prefabrykowanymi, czasem z izolacją..
Żebra mogą być wykonane na budowie (Akermana…), prefabrykowane (DZ..),częściowo prefabrykowanych.
Żebra opiera się za pośrednictwem wieńców żelbetowych o szerokości 13 do 26 cm i wysokości równej lub większej do 5 cm od stropu. Zbrojenie podłużne żeber jest kotwione w wieńcu. Końce żeber wtopione w wieniec co najmniej na 8 cm. W budynkach wielokondygnacyjnych wieńce są na każdej kondygnacji.
Strop Ackermana
Lekki, dobra izolacja cieplna, łatwo się tynkuje pod nim. Pustaki o szerokości 30 cm i długości 19,5 cm lub 29,5 cm o wysokości od 15 do 22 cm. Pod strop robi się deskowanie pełne lub tylko pod żebrowanie.
Strop typu DZ
Belki żelbetowe prefabrykowane rozstawia się co 60 cm i między nie wkłada pustaki. Typ Dz- 3 wysokość belek 20 cm, inne typy wysokość większa. Przy większej rozpiętości niż 5,1 m są potrzebne żebra rozdzielcze.
Podobna konstrukcja jest typu T-27. Tu żebra są co 90 cm i płyty żelbetowe lub pustaki gipsowe.
Strop T-27
Stropy żelbetowe prefabrykowane
Mają tę zaletę, że wymagają mniej robocizny na budowie, ale potrzebny jest ciężki dźwig.
Typy stropów są rozmaite: np. dyle stalobetonowe, dyle pełne, płyty korytkowe i panwiowe, płyty gęstożebrowe, płyty wielokanałowe…
Te są z betonu zbrojonego jednokierunkowo. Wymiary dostosowane do modularnych: 90, 120 i 150 m oraz rozpiętości mniejszych o 4 cm od modularnych 240 do 600 cm ze stopniowaniem co 60 cm.
W budownictwie przemysłowym płyty są silniej zbrojone i inaczej ścięte na końcach oraz mają nieco inne wymiary.
Poniżej rysunek płyty wielokanałowej:
Sklepienia
a) kolebkowe b) kolebkowe wzmocnione c) kolebkowe z lunetami d) krzyżowe
e) krzyżowe z żebrami f) klasztorne g) nieckowe h) zwierciadlane i) zwierciadlane – widok od dołu
Straty ciepła w budynku
Przez ściany najwięcej, bo 34 do 40 %
Okna i drzwi 18 – 30 %
Strop poddasza 6 – 18 %
Wentylacja 14 %
Strop nad piwnicą 3 – 10 %
Ocieplenie murów: zaprawa klejąca, płyta styropianowa, zaprawa klejąca, tkanina szklana, masa tynkarska - (wg systemu „mokre na mokre”).
System tradycyjny: zaprawa klejąca, płyta styropianowa, zaprawa klejaca, tkanina szklana, zaprawa klejąca, farba gruntująca, masa tynkarska.
...
cloudzer678