sezon 3.doc

(106 KB) Pobierz
Klopsy

Klopsy

Odcinek 1

Potrawy mięsne królują na naszych stołach. Jedną z nich są klopsy, które często podajemy z ziemniakami. Małe klopsiki i większe klopsy to niestety przeważnie tłuste mięso, smalec, masło, śmietana, mąka i tarta bułka. Czas na rewolucję.

 

Mamy dla was trzy propozycje, które sprawią, że klopsy nie tylko nie będą nudne, ale staną się zdrowe i bardzo smaczne. Pierwsza propozycja to duży klops. Mięso z indyka łączymy ze słodką pieczoną papryką, słoną bryndzą i rukolą. Klops jest świetną propozycją dla zapracowanych, ponieważ można zrobić większą porcję i odgrzać następnego dnia. Olga znalazła sposób jak to zrobić bez konieczności smażenia na oleju.

 

Kolejna propozycja to klopsiki w sosie koperkowych. Znany z dzieciństwa przepis przechodzi w naszym programie metamorfozę. Znikają smutne klopsiki i dodany do nich sos śmietanowy. Ich miejsce zajmują aromatyczne klopsiki cielęce, w sosie jogurtowy z  cytryną i koperkiem. To danie proponujemy największym niejadkom i osobom z bardzo delikatnymi  żołądkami.

 

Ostatnia propozycja to wykwintne, korzenne klopsiki ze śliwką. Polska suszona, wędzona śliwka nadaje im lekko świątecznego smaku, a sos z sokiem pomarańczy, cynamonem, miodem i kardamonem dopełnia całości.

 

W poradach poza odgrzewaniem bez tłuszczu pokazujemy jak prażyć pestki, by wydobyć z nich bardziej intensywny smak.

 

Poza tym pokazujemy jak kupować mielone mięso, by było dobrej jakości oraz jakie rodzaje mięsa rekomenduje nasza dietetyczka Agata Lewandowska. Wybieramy też korę cynamonu i tropimy witaminę C w warzywach. Jaki będzie efekt naszej pierwszej rewolucji w tym sezonie? Zobaczcie sami. Zapraszamy!

 

PRZEPISY Z ODCINKA

 

Soczysty klops z pieczoną papryka, bryndzą i rukolą

 

800g mielona mięso z udźca z indyka

1 pęczek pietruszki

1czubata łyżeczka musztardy z ziarnami gorczycy

1 szczypta płatków chilli

2 pieczone papryki

½ kostki bryndzy

1 garść rukoli

sól, pieprz

 

Papryki piec w 200 stopniach aż skórka sczernieje. Obrać ze skórki. Natkę pietruszki posiekać drobno. Mielone mięso wymieszać z pietruszką, musztardą, płatkami chilli. Posolić i popieprzyć. Masę mięsna wyłożyć na deskę, formować prostokąt. Po środku prostokąta ułożyć pieczoną paprykę, bryndzę i rukolę. Zwinąć  w rulon. Rulon mięsa obsmażyć  na patelni teflonowej. Przełożyć do formy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu położyć papier do pieczenia zwilżony wodą. Pieczemy w 200 stopniach przez 45 min. Na ostatnie 10 minut zdejmuje papier z góry foremki i grillujemy.

Podajemy z zieloną sałatą, kiełkami słonecznikowymi, pomidorami cherry i czosnkowym sosem vinegret.

Porcja tradycyjnych klopsów ma 500 kcal, naszej wersji 155 kcal.

 

Klopsiki z pistacjami w koperkowym sosie

 

mięso:

200g chudej cielęciny

1 garść wyłuskanych posiekanych pistacji

½ pęczku koperku

skórka z jednej cytryny

sok z ¼ cytryny

wywar warzywny

sól, pieprz

 

sos:

1 mały jogurt

skórka z ½ cytryny

sok z ½ cytryny

1 pęczek koperku

1 łyżka wywaru warzywnego

 

Mięso połączyć z reszta składników i wymieszać. Formować małe kulki. Wywar zagrzać, dodać otartą skórkę z cytrynę i sok, dodać posiekany koperek. Do wrzącego płynu wrzucić kuleczki. Po 10 min kuleczki odcedzić, wywar zdjąć z ognia. Jogurt roztrzepać w miseczce, dodać łyżkę wywaru i wymieszać.

Podawać klopsiki polane sosem z dzikim ryżem, z prażonymi pestkami dyni i słonecznika.

Porcja tradycyjnych klopsów ma 500 kcal, naszej wersji 159 kcal.

 

Klopsiki z wędzoną śliwką w korzennym sosie

 

mięso:

400g chudej mielonej wołowiny

kilka dużych suszonych wędzonych śliwek polskich

sok z 1/8 pomarańczy

1 łyżeczka przyprawy do piernika

szczypta chilli

sól, pieprz

 

sos:

¼ litra wody

sok z ¼  pomarańczy

1 laska cynamonu

2 ziarna kardamonu

½  łyżeczki miodu

sól

 

Mięso połączyć z przyprawą do piernika, solą, pieprzem i sokiem z pomarańczy. Formować kuleczki, każda nadziewać ćwiartką wędzonej śliwki. Kuleczki mięsne obsmażyć na patelni teflonowej. Składniki sosu zagotować i redukować go na średnim ogniu. Jak sos zmniejszy objętość, przelać go na patelnie z klopsikami. Gotować aż sos maksymalnie się zredukuje. Klopsiki podawać z kuskusem, polane sosem.

Kuskus zalać wodą, dodać przesiekane orzechy nerkowca, pół pęczka posiekanej kolendry, sok z połowy pomarańczy i sól.

Porcja tradycyjnych klopsów ma 500 kcal,  w naszej wersji 230 kcal.

 

Zapiekanki

Odcinek 2

 

Zapiekanki są idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych. Sprawdzają się, jako szybkie dania przygotowywane ze składników, które mamy w lodówce. Niestety często opierają się na makaronie,  sosach i tłustych serach, które zawierają w sobie mąkę i śmietanę. Czas na rewolucję, której efektem jest dobranie do zapiekanek zdrowych, smacznych i aromatycznych składników. Nie rezygnujemy przy tym z serów, wybieramy jednak takie, które nie przeszkadzają dbać o linię i są zdrowsze.   

 

Pierwszy proponowany przepis jest najbardziej zbliżony do tradycyjnej zapiekanki.  Makaron zastępujemy warstwami grillowanego bakłażana i cukinii. Dodajemy mięso z indyka, warzywa, aromatyczną szałwię i białe wino. Propozycja, choć zbliżona do tradycyjnej zapiekanki, jest o wiele od niej zdrowsza. Obiecanym serem jest pyszna i ciągnąca się mozarella light, którą gorąco polecamy, ponieważ w smaku nie różni się od tej zwykłej.

 

Druga propozycja jest już bardzo wiosenna. Błyskawiczna zapiekanka z warzyw i wędzonego tofu, dostarcza nie tylko kolorów, ale też witamin, tak potrzebnych, żeby być pięknym zdrowym. Pomarańczową marchewkę i zieloną fasolkę uzupełnia żółta dynia. Do kolorowych warzyw dodajemy pesto z pietruszki, które jest prawdziwą bombą witamin. Źródłem białka w naszej zapiekance jest ser z mleka sojowego - ser tofu. Olga zapoznaje nas z jego rodzajami i opowiada do jakich potraw pasuje.   

Proponujemy również zapiekankę z fasolą, szynką wędzoną, pomidorami i orzechami. Smak dopełnia owczy ser oscypek.  Polecamy szczególnie ten wyrabiany od marca do końca października w polskich górach. Dlaczego w tym okresie oscypek jest najlepszy? Mamy wtedy pewność, że jest on robiony z mleka owczego. W sezonie zimowym oscypki są już wyrabiane z mleka krowiego.

W poradach robimy domowe pesto z pietruszki, które możemy dodać nie tylko do zapiekanek, ale też do kanapek i makaronów. Pokazujemy również jak przechowywać grillowanego bakłażana i cukinię, aby móc je dodać do zapiekanek w każdej chwili.

Co jeszcze? Dowiecie się, które warzywa poprawiają kondycję naszej cery i są ulubionym przysmakiem największym gwiazd, a także, jaką moc ma jedzenie już kilku orzechów dziennie. Zapraszamy!

 

Zapiekanka z cukinii i bakłażana z pomidorowo - mięsnym sosem

 

300g mielonego udźca z indyka

800g pomidorów z puszki

2 łodygi selera naciowego

1 marchewka

1 mały bakłażan

1 mała cukinia

1 cebula

1 garść liści szałwii

1 garść świeżego tymianku

2 gałązki rozmarynu

½ szklanki białego wina

½ szklanki bulionu

1 kulka mozzarelli light

oliwa

sól, pieprz

 

Bakłażana pokroić w plastry. Posolić, odłożyć do sitka na 20 min. Pokroić cukinie w plastry. Szalotkę, marchewkę i łodygę selera posiekać. Warzywa podsmażyć na oliwie. Dodać mięso, podsmażyć, ciągle mieszając, tak, aby mięso się nie skawaliło. Dodać pomidory z puszki, bulion i białe wino. Posolić, popieprzyć. Odparować na wolnym ogniu przez ok. 30 min, od czasu do czasu mieszając. Bakłażana opłukać i wysuszyć, grillować razem z cukinią. Posiekać drobno zioła i pokroić łodygę selera. Dodać do uduszonego mięsa z pomidorami. Do formy do zapiekania nakładać na przemian mięso i bakłażana z cukinią. Piec w 180 stopniach przez 45 minut, przy czym po ½  h położyć  na wierzchu pokrojoną w plastry mozarellę light.

Tradycyjna zapiekanka ma 650 kcal, nasza wersja 189 kcal.

 

Błyskawiczna  zapiekanka z kolorowych warzyw i wędzonego tofu

 

200g fasolki szparagowej (mrożona)

200g mini marchewek (mrożone)

250g dyni marynowanej

1 mały słoiczek oliwek czarnych

120 g tofu wędzonego

2 łyżki orzechów laskowych

1 natka pietruszki

3 duże ząbki czosnku

1 łyżka domowego pesto z pietruszki

sól, pieprz

 

Rozmrozić marchewkę i fasolkę. Wymieszać z odsączoną na sitku i opłukaną dynią, oliwkami, pokrojonym w kostkę tofu. Orzechy laskowe uprażyć na patelni. Natkę drobno posiekać, czosnek rozetrzeć z solą, przełożyć do moździerza i utrzeć na pastę z dodatkiem oliwy. Warzywa i tofu połączyć z pastą z pietruszki i przełożyć do formy do pieczenia. Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 min.

Porcja tradycyjnej zapiekanki ma 650 kcal, nasza wersja 378 kcal.

 

Aromatyczna zapiekanka z fasolą

 

200g białej fasoli namoczonej i ugotowanej z listkiem laurowym

400g pomidorów z puszki

1 ½ czerwonej papryki

4 szalotki

2 ząbki czosnku

1 garść orzechów

100 g wędzonej szynki

1 średni oscypek

½ lampki białego wina

1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki

2 gałązki posiekanych listków rozmarynu

3 gałązki majeranku

1 pęczek szczypiorku

1 czerwone chilli

oliwa z oliwek do smażenia

sól, grubo mielony pieprz

 

Paprykę pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie razem z posiekanymi szalotkami. Gdy papryka zacznie mięknąć, dodać czosnek i wino, podkręcić mocno gaz i odparować. Szynkę pokroić w paski i podsmażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu. Szynka jest słona, więc nie należy już solić potrawy. Pastę z papryki i podsmażoną szynkę wymieszać z ugotowaną fasolą, dodać grubo przesiekane orzechy, starty oscypek, paprykę w proszku, rozmaryn, majeranek, pokrojony szczypior i drobno posiekane chilli. Popieprzyć.  Całość przełożyć do formy do zapiekania, na wierzchu posypać startym oscypkiem. Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 15 minut.

Porcja tradycyjnej zapiekanki ma 650 kcal, nasza wersja 377 kcal.

 

Risotto

Odcinek 3

 

Wbrew temu, co się potocznie uważa ryżu do risotto nie powinno gotować się oddzielnie. Do tej tradycyjnej włoskiej potrawy używa się specjalnej odmiany ryżu np. Arborio, której ziarenka są większe i bardziej okrągłe. Zasada przyrządzania jest prosta, ryż gotuje się razem ze składnikami dodawanymi do risotto. Ziarenka nasiąkają smakiem i aromatem dodawanych stopniowo warzyw i bulionu, a skrobia, którą ma w sobie ryż zagęszcza potrawę. Trzymamy się włoskiej tradycji i pokazujemy jak krok po kroku przyrządzić risotto, smaczne, mało skomplikowane i aromatyczne danie.

 

W pierwszej kolejności proponujemy risotto verde. Oparte na zielonych warzywach: cukinii, fasolce szparagowej, szpinaku i koprze włoskim, jest najbardziej zbliżone do tradycyjnego risotto. Nie brakuje w nim aromatycznych przypraw, białego wina i parmezanu.

 

Druga propozycja wykorzystuje bardzo zdrową, niedrogą i mało u nas docenianą kaszę pęczak. Do niej dodajemy podgrzybki, pietruszkę i rozmaryn. Włosi nazywają to danie orzotto. Ta propozycja jest ulubionym daniem Agaty Lewandowskiej, naszej dietetyczki, która zbawienny wpływ kasz na nasze zdrowie, podkreśla na każdym kroku.

 

Trzeci przepis jest wyrafinowaną wersją risotto, choć nadal prostą w przygotowaniu. Risotto rosso swoją nazwę zawdzięcza czerwonym warzywom: papryce, pomidorom, czerwonej cykorii zwanej radicchio. Całość dopełnia polski akcent koncentrat z buraka, a także aromatyczny tymianek i słodki ocet balsamiczny.

 

Udowadniamy, że risotto może być mniej kaloryczne, pokazujemy jak krok po kroku przyrządzić je tak jak robią to włosi. Dodatkowo tłumaczymy, dlaczego bez choćby łyżeczki masła nie istnieje tradycyjne risotto.

 

W poradach Agata robi sałatkę ze swojej ulubionej kaszy pęczak, a Olga pokazuje jak ugotować ryż, aby był sypki i smaczny.

 

PRZEPISY Z ODCINKA:

 

Risotto verde – zielone risotto

 

150g ryżu arborio

½ litra wywaru warzywny

¼ szklanki białego wina

½ cukinii

½ czerwonej cebuli

½ bulwy kopru włoskiego

100g zielonej fasolki szparagowej

1 garść szpinaku

4 gałązki tymianku

1 szczypta płatków chilli

1 łyżeczka masła

Odrobina parmezanu do posypania

oliwa z oliwek

sól, pieprz

 

Koper włoski i cebule pokroić w drobną kostkę. Podsmażyć na oliwie. Dodać ryż, tymianek, chilli, posolić, pieprzyć i smażyć aż wszystkie ziarenka ryżu pokryją się oliwą z oliwek.  Dodać połówki plasterków cukinii i pokrojoną fasolkę szparagową. Zalać winem. Mieszać i gotować przez kilka minut. Dolać chochle wywaru warzywnego. Dolewać wywar stopniowo, mieszać, aż ryż będzie już gotowy. Dodać posiekany szpinak i łyżeczkę masła. Gotować jeszcze przez  2 min. Podawać posypane odrobiną parmezanu.

Porcja tradycyjnego risotto ma 489 kcal, nasza wersja 287 kcal.

 

Risotto z pęczaku i leśnych grzybów

 

150g pęczaku

300g mrożonych podgrzybków

1 cebula

1 szklanka białego wina

1 ½ szklanka bulionu

1 pęczek natki pietruszki

2 gałązki posiekanego rozmarynu

1 łyżeczka masła

oliwa z oliwek

sól, pieprz

 

Drobno posiekaną cebule podsmażyć na oliwie z oliwek. Dodać rozmrożone i pokrojone grzyby. Podsmażyć. Dodać pęczak. Podsmażyć przez chwilę. Zalać winem. Dodać posiekany rozmaryn, Posolić, popieprzyć. Gotować na wolnym ogniu, mieszając i dolewając bulion aż pęczak zmięknie. W razie potrzeby dodać więcej bulionu. Na koniec dodać łyżeczkę masła i posiekaną natkę pietruszki.

Porcja tradycyjnego risotto 489 kcal, nasza wersja 338 kcal.

 

Rissotto rosso – czerwone risotto

 

150g ryżu arborio

1 cebula

1 czerwona pieczonej papryki bez skórki

8 suszonych pomidorów

½ główki radicchio (czerwona cykoria)

½ litra wywaru warzywnego

3 gałązki tymianku

2 łyżki koncentratu z buraka

1 łyżka  octu balsamicznego ciemnego

1 łyżeczka masła

 

Cebulę i suszone pomidory posiekać w kostkę i podsmażyć na oliwie, dodać ryż. Podsmażyć aż wszystkie ziarenka ryżu pokryje oliwa. Dodać pokrojoną drobno pieczoną paprykę. Zalać chochlą wywaru. Poczekać aż ryż wchłonie wywar. Dodać ocet balsamiczny, listki tymianku i sok z buraka. Jak płyn odparuje dolać kolejna chochlę wywaru. Powtarzać tę czynność aż wlejemy cały wywar. Pod koniec gotowania dodać posiekane radicchio. Do smaku dodajemy łyżeczkę masła. 

Porcja tradycyjnego risotto ma 489 kcal, nasza wersja 346.

 

Ryby

Odcinek 4

 

Ryby są bogate w witaminy i tak zwane dobre tłuszcze, do których zaliczany jest omega 3. Często niestety są one przyrządzane jako kotlety, smażone w panierce. Zabijany jest tym samym smak i zapach kiepskiej  W tym odcinku pokazujemy jak rozpoznać czy ryba jest świeża i jakie gatunki najlepiej kupować aby były zdrowe, nie zawierały metali ciężki i były przede wszystkim smaczne. Prowadzące udowadniają również, że dobrze zrobiona, zdrowa ryba, nie powinna być smażona. Tej rewolucji przyklasną domownicy dla których zapach wydobywający się z patelni jest wyjątkowo uciążliwy.

 

W pierwszej kolejności proponujemy pstrąga pieczonego w całości. Zdrowe mięso tej słodkowodnej i szeroko dostępnej u nas ryby wzbogacamy m.in. pietruszką, koprem włoskim, selerem, cytryną. Dodajemy aromatyczny imbir, a całość podlewamy białym winem. Przepis dedykowany tym, którzy rybę lubią i potrzebują tylko wskazówek jak dobrać do niej zdrowe i smaczne składniki.

 

Natomiast dla tych, którzy za rybami nie przepadają, jest przygotowana druga propozycja. Klopsiki z białej ryby w sosie koperkowym, które przypominają potrawę z dzieciństwa. Nasza propozycja dzięki kolendrze jest jednak dużo bardziej aromatyczna. Dopełnia ją sos na bazie jogurtu, mięty i chilli. Największymi fanami tej potrawy są dzieci, choć dorośli doceniają ją również za delikatny i aromatyczny smak.

Trzeci przepis to wyrafinowana wersja ryby. Do dorsza dodajemy gulasz warzywny, znany we Francji pod nazwą ratatoille. Kolorowy i zdrowy, z dodanym czosnkiem i tymiankiem stanowi doskonałe uzupełnienie mięsa ryby. Niespodzianką są suszone jabłka, na których zapiekana jest całość potrawy.

W poradach Olga Kwiecińska pokazuje jak krok po kroku filetować rybę. Ponieważ nic nie marnuje się w naszej kuchni Agata Lewandowska z pozostałości robi domowy bulion rybny.

Trzy pomysły na rybę, trzy smaki, trzy gatunki ryb. Każdy znajdzie coś dla siebie, a wszystko zdrowe i co ważne smaczne. Zapraszamy!

 

PRZEPISY Z ODCINKA

 

Pstrąg w całości

 

2 nieduże pstrągi

1 bulwa kopru włoskiego

2 marchewki

2 łodyga selera

1 cebula

1 pęczek natki pietruszki

6 gałązek bazylii

2 cytryny

1 cm imbiru

100 ml białego wina

sól, pieprz

 

Pstrągi dokładnie umyć i osuszyć. Posolić, popieprzyć również w środku. Koper włoski pokroić w piórka. Cebulę pokroić w pół-talarki. Marchewkę i selera pokroić w długie paski. Cytryny pokroić w plastry, posiekać imbir. Pokrojone warzywa i cytrynę podzielić na sześć porcji. Na sporym kawałku folii aluminiowej ułożyć jedną porcję warzyw i cytryny oraz trochę natki pietruszki i gałązkę bazylii. Na to położyć jedną rybę. Do środka ryby włożyć połowę posiekanego imbiru, drugą porcję warzyw, cytryny, pietruszki i bazylii. Na sam wierzch ryby położyć trzecią porcję warzyw, cytryny i ziół. Uformować folie do pieczenia tak, aby by powstał kształt miseczki i polać rybę 50 ml białego wina. Dokładnie i szczelnie owinąć folią rybę. Tak samo postąpić z drugą rybą. Piec w nagrzanym do 180 stopniach piekarniku przez 25 min.

Tradycyjna porcja ryby ma 915 kcal, nasza wersja 471 kcal.

 

Pulpeciki rybne w sosie kolendrowo-miętowym

 

pulpeciki:

250g filetu z halibuta

2 ubite białka

1 łyżeczka nasion kolendry

skórka z 1 cytryny

2 garści liści kolendry

1/4 litra bulionu rybnego

sól, pieprz

 

sos:

1 mały jogurt

1 garść listków kolendry

1 garść listków mięty

szczypta chilli

sól, pieprz

 

Rybę zmielić albo bardzo drobno posiekać. Ubić pianę z białek. Ziarna kolendry utrzeć w moździerzu. Listki kolendry drobno posiekać. Do ryby dodać ziarna i listki kolendry, starta skórkę z cytryny, sól i pieprz. Całość delikatnie połączyć z ubitą pianą z białek. Na łyżce formować niewielkie pulpeciki i gotować na parze z bulionu rybnego przez ok. 5 min. Jogurt zmieszać z posiekaną kolendrą i miętą, dodać chilli, sól i pieprz. Rybne pulpeciki podawać polane sosem z brązowym ryżem.

Tradycyjna porcja ryby 915 kcal, nasza wersja 300 kcal.

 

Dorsz z ratatouille

 

ryba:

2 małe filety z dorsza ze skórą

1 marchewka

½ papryki czerwonej

½ czerwonej cebuli

½ cukinii

1 pomidor

2 ząbki czosnku

kilka gałązek świeżego  tymianku

12 plastrów suszonego jabłka

1 cytryna

sól, pieprz.

 

Warzywa pokroić w bardzo drobną kostkę. Rozgrzać w garnku oliwę. Na oliwę wrzucić marchewkę, po kilku minutach wrzucić paprykę, po kilku cebulę, cukinie i czosnek. Posolić, popieprzyć i dodać listki tymianku. Całości dusić ok.10 min jak warzywa zmiękną dodać pokrojonego pomidora. Dusić 5 min. Zdjąć z gazu. Na blasze do pieczenia ułożyć papier do pieczenia. Układać po 3 plastry jabłka na zakładkę. Filety z dorsza przekroić wzdłuż. Posolić i popieprzyć. Plastry ryby zwinąć w rulonik i ułożyć na jabłkach. Do środka włożyć warzywne ratatouille. Skropić cytryną. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 15 minut. Przed podaniem delikatnie skropić jeszcze raz cytryną.

Tradycyjna porcja ryby ma 915 kcal, nasza wersja 378 kcal.

 

Przękąski

Odcinek 5

 

Czym częstować niespodziewanych gości, żeby nie były to tłuste i niezdrowe chipsy, nudne i kaloryczne kanapki lub zbyt słone orzeszki? Co przekąszać między posiłkami, aby zaspokajać nagły głód, ale też jeść smacznie. Gotowe przekąski, które kupujemy są niezdrowe, ponieważ  nie mamy pewności  z jakich składników zostały zrobione, ale też jakich sztucznych substancji użyto do ich produkcji. Proponujemy przekąski, które są mało skomplikowane, proste i szybkie w przygotowaniu. Są też źródłem witamin, które sprawiają, że nie tylko lepiej się czujemy, ale też piękniej wyglądamy.

 

Pierwsza propozycja jest świetną alternatywą dla kanapek składających się na ogół z białego pieczywa i tłustej wędliny. Frittata z warzywami i odrobiną pysznej szynki zaspokoi niespodziewany głód i urozmaici każdy posiłek, także podwieczorek dla dzieci. Przygotowuje się podobnie jak popularny  omlet w warzywami, jednak po usmażeniu i pokrojeniu przypomina trójkątną kanapkę lub kawałek pizzy. Warzywa takie jak papryka, cukinia, marchewka, dodają jej świeżości, a odrobina słodkiej wędzonej papryki wzbogaca jej smak.

 

Kolejna propozycja to chipsy warzywne. Plasterki warzyw pieczone są w piekarniku, co pozwala uniknąć tłuszczu w jakim normalnie są smażone. Do naszych chipsów warzywnych dodamy odpowiednie przyprawy, tak aby smakowały aromatycznie. Marchewkę posypujemy odrobiną cynamonu, buraka skrapiamy octem balsamicznym, a do pietruszki dodajemy oliwę z czosnkiem i solą. Upieczone w ten sposób warzywa są chrupiące i zaskakujące w smaku. Niespodziewani goście na pewno zostaną zaskoczeni, a naszą kuchnię wypełni aromatyczny zapach.

 

Ostatnią propozycją jest alternatywą dla popularnych koreczków. Na wykałaczki nabijemy nie żółty ser, wędlinę i małą oliwkę, ale warzywa pieczone z dodatkami, które zadowolą niejednego łasucha. Do pieczonej papryki i pieczonego bakłażana dodajemy ser feta, orzechy włoskie i świeży tymianek. Jest to prosta, niedroga, a jednak wyrafinowana przekąska.

 

W poradach pokażemy także jak zrobić domową salsę, którą polewany m.in. frittatę ale też masło z awokado, które jest idealne dla osób, które walczą ze zbyt wysokim cholesterolem.  

Samodzielnie przygotowane przekąski dają nie tylko świetny efekt, ale też pewność, że wiemy co jemy, a naszemu organizmowi dostarczamy wszystko, co najlepsze. Pożywne, zdrowe i inspirujące przekąski są do waszej dyspozycji. Zapraszamy!

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin