Konspekt zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R.doc

(19 KB) Pobierz
Konspekt zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R

Konspekt zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych   metodą R. Labana z elementami  C. Orffa z grupą 5- latków

Treści kształcenia:

  • Kształtowanie umiejętności prawidłowej postawy ciała;
  • Kształtowanie spontaniczności, pewności siebie;
  • Wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym;

Cele operacyjne:

  • Zna możliwości swojego ciała;
  • Odkryje własne możliwości ruchowe;
  • Kształtuje prawidłowo postawę ciała, zgodnie współpracuje z partnerem;
  • Wykona ćwiczenia doskonalące wyczucie przestrzeni, ciężaru ciała;
  • Reaguje na zmiany nastroju muzyki;

Metody

aktywizujące  :opowieść ruchowa ,pokaz

Przybory i pomoce:

Krążki różnego koloru, gazety, chustki, nagranie muzyki-marszowej, odgłosy helikoptera, dźwięki wysokie, niskie, średnie, muzyka żywa – spokojna: przejście do muzyki orientalnej-arabskiej

Miejsce ćwiczeńsala zabaw

Przebieg zajęcia:

Powitanie gości

1.Ćwiczenia orientacyjno –porządkowe.

(Muzyka marszowa)

Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, na palcach, piętach unosząc jednocześnie ręce w górę, w bok, na biodra.

2.Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie.

Zapowiedz wyprawy do Bagdadu wprowadzenie w opowieść ruchową

(Muzyka –marsz turecki ,dźwięki statku)

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, omijając rozłożone krążki, na przerwę  w muzyce wskakują na krążki- podróżują statkiem i przyjmują różne ciekawe pozycje, stojąc w bezruchu wypatrują kolejny środek transportu.

3.Doskonalenie płynności ruchów.

(Muzyka –dźwięk helikoptera, dzwięk:  wysoki,- średni-  niski- ))

Na dźwięki wysokie wyciąganie ciała ku górze, aż do wyskoku, wspinanie się po drabince wsiadanie do helikoptera, a na dźwięki średnie i niskie powolne przejście do przysiadu-powolne lądowanie na stałym lądzie

-unoszenie ręki l. i p., w górę i w dół;

-unoszenie nóg l. i p., w górę i w dół;

4.Ćwiczenia kształtujące wyczucie własnego ciała. Lądowanie przygotowanie do wymarszu-

(Muzyka -Arach boro boro)

Muzyka żywa –tańczy głowa, tańczą same ręce, same nogi, tańczy całe ciało.

5.Ćwiczenie zmysły przestrzennego –„Przez pustynie”

(Muzyka Amar…)

Każde dziecko otrzymuje chustkę . Maszeruje z nią w dowolnym kierunku nad głową, wachluje nią, dmucha na nią, Układa swoje ciało na chustce, zajmując jak największą powierzchnię ciałem, a następnie jak najmniejszą. W rytm tamburyna wskakuje na chustkę -odpoczywa i zeskakuje z chustki.  Zawiązanie chustek na szyi lub wokół pasa

(Muzyka Marsz trecki)

Otrzymuje gazetę  formułuje kulę z papieru toczy kulę (piłkę) i w rytm muzyki rzuca ją w górę starając się złapać lub toczy ją po sali.

6.Ćwiczenia rozwijające wrażliwość na dynamikę, współpraca  z partnerem ”Palma kokosowa”

Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „palmą kokosową” –trzyma w ręku kulę papierową jedną i drugą –drugie dziecko jest „wiatrem” –dmucha w kulę papierową  . Partner dmucha na „kulę papierową  ” ze zmieniającym się natężeniem, któremu muszą towarzyszyć ruchy dziecka  /zmiana ról

W rytm marsza stara się wrzucić kulę papierową do pojemnika.

7.Ćwiczenia w różnicowaniu nastroju muzyki-zabawa chustką na Rynku w Bagdadzie

(Muzyka Agheeb)

Położone na podłodze chustki Przy muzyce wesołej dzieci bawią się chustkami wymachując dmuchając w pozycji siedzącej

(Muzyka Amir-diab)  Zapowiedz końca podróży

Nauczycielka nakleja strzałki- Odkrycie strzałek-marsz w wyznaczonym kierunku-„Sezam”– odczytanie listu od Alibaby- obdarowanie dzieci skarbem-złote talarki czekoladowe

8. Zakończenie zajęć- zabawa rytmiczna przy piosence płynącej z magnetofonu „Obudź się Czarny Alibabo”.

                                                                                  

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin