poznajemy owoce - scenariusz zajęć.docx

(17 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

 

Grupa: 3-4 latki

Dzień: 22. 10. 2008

 

Temat tygodnia: Dary jesieni z sadu

Temat dnia: Poznajemy owoce

 

Zapis w dzienniku:

W ranku układanie wież z klocków wg kolorów – utrwalenie kolorów. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Psy i koty”. Wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka” – wdrażanie do recytowania z nauczycielem, poznanie nazw owoców. Rozmowa na temat owoców – poznanie kształtu i kolorów. Zestaw zabaw ruchowych nr 5 wg K. Wlaźnik. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Zajączki” oraz z elementem czworakowania „Wyścig”. Zabawy dowolne.

 

Cel główny: Zaznajomienie z niektórymi owocami

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         potrafi ułożyć wieże z klocków,

·         potrafi odróżnić kolory,

·         bierze udział w zabawach ruchowych,

·         potrafi powiedzieć wierszyk z nauczycielem,

·         wymieni kilka nazw owoców,

·         potrafi odróżnić kształty owoców.

 

Metody:

·         Słowna: rozmowa,

·         Czynna: praktycznego działania,

·         Eksponująca: ilustracje

Formy:

·         Indywidualna jednolita

·         zbiorowa

Środki dydaktyczne: kolorowe klocki, tamburyno, ilustracje owoców, treść wierszyka

 

Przebieg zajęć:

1.       Dzieci układają z klocków wieże i mówią jakich kolorów klocków użyły i która z wież jest większa a która mniejsza.

 

2.      Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Psy i koty” – na wolny dźwięk tamburyna dzieci zamieniają się w kotki i spacerują powolutku po dywanie, natomiast na dźwięk szybki zamieniają się w psy i biegają szybko po dywanie. Gdy tamburyno nie gra dzieci odpoczywają.

 

3.      Mycie rąk

 

4.     Śniadanie

 

5.      Zabawy dowolne:

·         Gry,

·         Układanki,

·         Kolorowanki.

 

6.     Zajęcia dydaktyczne:

 

ü      Dzieci siadają w kręgu na dywanie a nauczyciel rozkłada na środku ilustracje z owocami:

·         Co jest na tych ilustracjach?

·         Jakie tu mamy owoce?

·         Jakiego są koloru?

·         Jak nazywają się drzewa, z których pochodzą te owoce?

·         Gdzie znajduje się mnóstwo takich drzew?

 

ü      Nauczyciel recytuje dzieciom wierszyk:

Wpadła gruszka do fartuszka

I co jeszcze – dwa jabłuszka.

A śliweczka wpaść nie chciała,

Była jeszcze niedojrzała.

Następnie zadaje pytania:

·         Jakie owoce występują w wierszu?

·         Ile jest tych owoców?

Nauczyciel rozkłada ilustracje z owocami z wiersza i razem z dziećmi go recytuje wskazując na ilustracje.

 

 

ü      Zestaw zabaw ruchowych nr 5 wg  K. Wlaźnik:

 

Idziemy na działkę – ćwiczenia orientacyjno – porządkowe – dzieci maszerują parami po obwodzie koła.

Wyrywanie marchewki – ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dzieci naśladują czynność wyrywania marchewki, potem prostują się, rozglądają i powtarzają czynność.

Grabienie liści – ćwiczenia tułowia – dzieci naśladują grabienie liści leżących pod nimi i po bokach, wykonuje skręty tułowia.

Zrywanie jabłek – podskoki obunóż w miejscu – dzieci naśladują zrywanie jabłek z gałęzi.

 

ü      Zabawa ruchowa z elementem skoku „Zajączki” – na dźwięk tamburyna dzieci skaczą obunóż jak zajączki, a gdy dźwięk ucichnie odpoczywają.

 

7.      Zabawy dowolne:

·         Gry,

·         Kolorowanki,

·         Układanki.

 

8.     Mycie rąk

 

9.     Obiad

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin