Gdy afta dokucza.doc

(32 KB) Pobierz
Gdy afta dokucza

                                        Gdy afta dokucza.

 

 

 

Afty mogą mieć charakter bolesnych nadżerek lub powierzchownych owrzodzeń o średnicy 1 cm,żółtawym lub szarawym dnie, otoczonym zapalną obwódką. Zlokalizowane są na wewnętrznej stronie policzków, na dnie jamy ustnej lub na wędzidełku języka.

 

                                            

                                      Rodzaje ranek.

 

 

Zwykle pojedyńcze afty goją się w ciągu 7-10 dni i nie pozostawiają żadnych śladów lub nawet mijają  niezauważone.W przypadku, gdy owrzodzeń śluzówki jest kilka lub kilkanaście, a co gorsze, gdy po zagojeniu jednych pojawiają się następne, konieczna jest wizyta u lekarza.Może to być bowiem choroba, tzw. Aftoza nawrotowa.             

 

                                                  Skąd się biorą.

 

 

Afty zwykle pojawiają się wówczas, gdy dojdzie w jamie ustnej do urazu mechanicznego-otarcia skóry szczoteczką czy przegryzieniem dziąsła.U małych dzieci ich najczęstszą przyczyną jest wpychanie do buzi brudnych przedmiotów.Zmiany hormonalne czy nieodpowiednia dieta (np.uboga w żelazo, kwas foliowy, witaminę B12)również sprzyjają pojawieniu się tych bolesnych ranek.Podobnie wpływa życie w stresie, narażenie na ciągłe urazy mechaniczne (np.żle dopasowana proteza zębow), a także infekcje i inne choroby, w tym szczególnie te, które powoduja obniżenie ogólnej odporności organizmu.

 

 

                                                  Sposób na afty

 

 

Jeśli afty miewamy często, warto poradzić się lekarza.W wielu przypadkach można je pomylić z innymi dolegliwościami , a w zwiazku z tym niewłaściwie leczyć. Należy wówczas wykluczyc rumień wielopostaciowy,liszaj płaski nadżerkowy, przewlekłe wrzodziejące  zapalenie jamy ustnej oraz pęcherzyce.Jeśli wrzodziejąca ranka jest pojedyńcza, wyleczymy ja sami.Dla złagodzenia dolegliwości można używac płynow do płukania jamy ustnej (Paradentosol ) lub tabletek do ssania ( Cholinex).Można również zwilżać afty, używając leków łagodzących ból i środków antyseptycznych o dzialaniu miejscowym (żel Sachol).Domowym sposobem na walke z aftami jest płukanka z naparu szałwi.Kilkakrotne w ciągu dnia przepłukiwanie jamy ustnej złagodzi ból, pieczenie oraz przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. Cieższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami i sterydami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

                                  

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin