publikacja.pdf

(3841 KB) Pobierz
publikacja
WSTĘP
Rozpoczynając realizację projektu
„ P r z e w o d n i c y p o d z i e l n i c y –
subiektywny, międzypokoleniowy
przewodnik po Załężu i Osiedlu
Witosa” byliśmy pełni obaw – czy się
uda, czy wystarczy nam czasu, zapału,
pieniędzy... Niniejsza publikacja jest
najlepszym dowodem tego, że nasze
obawy się nie spełniły. Projekt okazał
się sukcesem.
W czasie spotkań z uczestnikami nie
t y l ko d o w i e d z i e l i ś m y s i ę w i e l u
ciekawych rzeczy na temat miasta, w którym uczymy się, studiujemy,
pracujemy. Nauczyliśmy się, jak przyjmować krytykę, prowadzić zajęcia
(wśród członków grupy było wielu debiutantów w tej dziedzinie, jednak
wszyscy świetnie sobie poradziliśmy) – otrzymywaliśmy bardzo wysokie noty
od uczestników zajęć!
Już na etapie pisania projektu postanowiliśmy, że nie chcemy, by to, co
wypracujemy, pozostało tylko dla nas, zdecydowaliśmy więc, że podejmiemy
specjalne działanie w ramach rozpowszechniania rezultatów projektu –
skupiliśmy się na dobrych praktykach. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy
więc publikację, która zawiera to, co w naszym odczuciu najlepsze –
najciekawsze ćwiczenia, istotne rady, które mogą się przydać przy realizacji
podobnych (lub zupełnie różnych) projektów.
Mamy nadzieję, że ten „przewodnik po Przewodniku” okaże się przydatny nie
tylko jako zbiór narzędzi i metod, ale że będzie także stanowił inspirację do
tworzenia własnych scenariuszy, ćwiczeń, szkoleń czy projektów.
668469117.041.png 668469117.042.png 668469117.043.png 668469117.044.png 668469117.001.png
O PROJEKCIE
czyli co, jak i gdzie
ORGANIZACJA WSPIERAJĄCA
Śląska Fundacja Obywatelska
LEX CIVIS
okres trwania
Projekt „Przewodnicy po Dzielnicy – subiektywny, międzypokoleniowy
przewodnik po Załężu i Osiedlu Witosa” realizowany był w okresie od 3 stycznia
do 30 czerwca 2011 roku. Głównymi adresatami Projektu były dzieci i młodzież
zamieszkująca Załęże i OsiedleWitosa.
Fundacja została założona w 2008 roku w Katowicach. Podstawowym
celem jej działania jest podejmowanie aktywności na rzecz budowy
społeczeństwa obywatelskiego i propagowanie idei Unii Europejskiej.
Cele te realizowane są w dwóch priorytetach.
grupa docelowa
Ze względu na specyfikę organizacji wspierającej projekt, nie udało nam się
stworzyć stałej grupy, jednak spośród 40 osób, które uczestniczyły
w zajęciach, co najmniej 10 obecna była na znacznej większości spotkań.
priorytet OBYWATEL
Internetowy Serwis Prawno - Obywatelski Katowice - Opole
Obywatelskie Kompendium Wiedzy dostępne na stronie
http://www.i-spoko.eu/
Poradnictwo prawne i specjalistyczne dla mieszkańców
Katowic
Siemianowicki Punkt Doradztwa Prawno - Obywatelskiego
edukacja finansowa dla osób i rodzin z niskim budżetem
domowym
zajęcia
W czasie zajęć, prowadzonych przez członków grupy inicjatywnej, młodzi
ludzie poznawali historię, tradycję, kuchnię regionu i miasta, w którym
mieszkają. Podstawowym efektem zajęć jest opracowany wspólnie
multimedialny Przewodnik, zawierający materiały wypracowane przez
uczestników w czasie spotkań.
cele
priorytet MŁODZIEŻ
aktywizacja dzieci, młodzieży i osób starszych
pobudzanie zainteresowania kulturą i tradycjami swojego regionu
edukacja globalna
edukacja europejska
nauka pracy w grupie
rozwijanie zdolności i zainteresowań artystycznych
nauka poprzez doświadczanie
Katowice - Miasto Aktywnych Obywateli. Konkurs Młodzieżowych
Inicjatyw Obywatelskich
KonkursWiedzy Samorządowej
wolontariat i międzynarodowa wymiana doświadczeń
Młodzieżowa Inicjatywa Europejska RAMPA
realizacja i wspieranie projektów młodzieżowych
moduły zajęciowe
Prężna działalność Fundacji możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu
i merytorycznemu różnych instytucji, wśród których szczególne miejsce
zajmują Projekty dofinansowywane ze środków Urzędu Miasta
Katowice, Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie oraz Ministerstwa Pracy
i Polityki Społecznej (Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw
Obywatelskich), a także Programu „Młodzież w Działaniu”.
Tak Cię piszą...
Kołocz w kredynsie...
Lekcja muzealna...
Naszymi oczyma
Wspólnymi siłami...
Jak to kiedyś bywało...
668469117.002.png 668469117.003.png 668469117.004.png 668469117.005.png 668469117.006.png 668469117.007.png 668469117.008.png 668469117.009.png
TAK CIĘ PISZĄ...
czyli o tym, jak wykorzystać książki i Internet do zajęć z dziećmi
KARTA PRACY
ZNANI, WAŻNI
materiały
komputery z dostępem do Internetu
drukarka
kolorowe markery
karta pracy dla każdego uczestnika (wydrukowana w powiększeniu)
przebieg ćwiczenia
Każdy z uczestników otrzymuje jedną karteczkę z imieniem i nazwiskiem
ważnej dla historii Załęża lub osiedla Witosa osoby. Korzystając z
Internetu (lub dostępnych książek) uczestnicy wyszukują informacje na
temat przydzielonej osoby. Wyszukane informacje są selekcjonowane
przez uczestników i przenoszone na kartę pracy. Po zakończeniu pracy
wszyscy uczestnicy zajęć siadają w kole, następuje prezentacja wyników
pracy, a karty umieszczane są w widocznym miejscu (na flipcharcie,
tablicy korkowej, ścianie itp.).
uwagi
W czasie pracy z komputerem uczestnicy często zamiast wykonywać
zadania, grają w gry on-line lub odwiedzają portale społecznościowe.
Ważne jest, by przed rozpoczęciem pracy z komputerem ustalić jasne
zasady zachowania i pilnować ich przestrzegania.
Basia i Aniela
w trakcie lepienia śląskich
klusek
668469117.010.png 668469117.011.png 668469117.012.png 668469117.013.png 668469117.014.png 668469117.015.png 668469117.016.png 668469117.017.png 668469117.018.png 668469117.019.png 668469117.020.png
TAK CIĘ PISZĄ...
ORGANIZACJA WSPIERAJĄCA
czyli jak się najeść do syta
materiały
flipcharty
markery
przepisy kulinarne
przebieg zajęć
Każdy z uczestników prezentuje swój przepis na tradycyjny obiad,
składający się z trzech dań: zupy, dania głównego i deseru. Przepisy są
porównywane, uczestnicy wspólnie z prowadzącym wyszukują
elementy wspólne i zapisują na flipchartach. Następnie razem
(w drodze głosowania, dyskusji, metodą większościową) wybierana j e s t
jedna zupa, jedno danie główne i jeden deser.
Na następnym spotkaniu uczestnicy, wspólnie z prowadzącymi,
przygotowują wybrane dania. Jeśli przepisy są skomplikowane lub
czasochłonne, proponujemy podzielić przygotowanie obiadu na trzy
oddzielne spotkania. Należy także pamiętać, by ilość opiekunów była
na tyle wysoka, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią pomoc
każdemu uczestnikowi.
materiały
szary papier w rolce i papier
kolorowa taśma klejąca
papier, nożyczki i klej
wycinki prasowe i książki (lub skserowane odpowiednie fragmenty).
uwaga
Należy pamiętać, by poprosić uczestników, by na zajęcia przynieśli
przepisy kulinarne. Ważne jest także to, by wybrane przez uczestników
dania mogły być przygotowane w miejscu, w którym odbywają się
zajęcia.
przebieg ćwiczenia
Uczestnicy otrzymują wszystkie materiały oraz instrukcję – ich zadaniem
jest przygotowanie linii czasu, na której zaprezentują 15 najistotniejszych ich
zdaniem wydarzeń z historii miejsca, którego dotyczą zajęcia.
uwagi
W zależności od liczby uczestników,
ich wieku, miejsca realizacji projektu,
ćwiczenie to można modyfikować,
dzieląc uczestników na podgrupy,
zajmujące się różnymi okresami
historii, szczegółowymi obszarami i
tak dalej.
Kasia, Basia i Aniela
w trakcie lepienia
Kasia, Basia i Aniela
w trakcie lepienia
śląskich klusek
KOŁOCZ W KRYDENSIE
668469117.021.png 668469117.022.png 668469117.023.png 668469117.024.png 668469117.025.png 668469117.026.png 668469117.027.png 668469117.028.png 668469117.029.png
LEKCJA MUZEALNA
czyli o tym, jak wykorzystać książki i Internet do zajęć z dziećmi
LEKCJA MUZEALNA
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę
organizując takie spotkanie?
Kasia, Basia i Aniela w trakcie lepienia śląskich klusek
Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, co tak naprawdę kryje się pod
tematami lekcji muzealnych – najlepiej zadzwonić lub pójść do interesującej
nas placówki i zapytać o ramowy program takich zajęć. Istotne jest, by
zastanowić się, czy tematyka jest faktycznie zbieżna nie tylko z założeniami
projektu, ale także zainteresowaniami uczestników.
Kolejny ważny aspekt to sprawy organizacyjne – trzeba sprawdzić trasę
dojazdu bądź dojścia, ewentualnie kupić bilety komunikacji miejskiej. Jeśli
dojazd jest skomplikowany, czasem lepiej – i nie zawsze drożej – jest zamówić
autokar. My zdecydowaliśmy się dojechać tramwajem (bez przesiadek) i
przejść kawałek. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, by grupie towarzyszyła
odpowiednia liczba opiekunów (zgodnie z prawem to jedna osoba na 15
uczestników, u nas były to trzy osoby dla takiej liczby dzieci). W zależności od
formuły regularnych zajęć, czasem trzeba pamiętać także o pisemnych
zgodach rodziców na uczestnictwo dzieci w takim wyjściu.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na lekcję muzealną?
Przede wszystkim dlatego, że chcieliśmy w interesujący sposób poszerzyć
wiedzę uczestników na temat dawnej i nowszej historii Katowic. Żadne z nas
nie czuło się na siłach, by podjąć się tego zadania, wpadliśmy więc na pomysł,
by powierzyć to zadanie profesjonaliście. Okazało się to świetnym pomysłem
– przewodnik w Muzeum Historii Katowic zainteresował wszystkich
uczestników spotkania (od najmłodszych, w wieku przedszkolnym, aż po
nauczycielkę historii) opowieścią na temat naszego miasta.
Czy wyjście na lekcję muzealną było dobrze przygotowane?
Niestety, popełniliśmy kilka błędów. Podstawowym była duża rozpiętość
wieku uczestników spotkania – różnice wynosiły prawie 10 lat. Pod koniec
lekcji muzealnej niektórzy z młodszych uczestników spotkania byli już
znudzeni, natomiast starsi – zwłaszcza zainteresowani historią – zadawali
mnóstwo pytań. Gdybyśmy mogli zorganizować lekcję muzealną jeszcze raz,
podzielilibyśmy uczestników na co najmniej dwie grupy. Żałujemy także, że
nie zakupiliśmy wcześniej biletów tramwajowych dla wszystkich uczestników
– pozwoliłoby to zaoszczędzić wiele czasu.
Nasza grupa
w trakcie lekcji
muzealnej
w Muzeum Śląskim
668469117.030.png 668469117.031.png 668469117.032.png 668469117.033.png 668469117.034.png 668469117.035.png 668469117.036.png 668469117.037.png 668469117.038.png 668469117.039.png 668469117.040.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin