konspekt ramowy - wydrukować dwustronnie na papierze.doc

(38 KB) Pobierz
Zakręty ortografii

 

Konspekt ramowy

lekcji języka polskiego prowadzonej w klasie IV szkoły podstawowej

 

Data: 23. 11. 2012

Klasa: IV

Prowadzący: mgr I. Marchacz-Kozubal

Czas pracy uczniów: 45min

 

Temat:   Z a k r ę t y  o r t o g r a f i i .    P i s o w n i a   p r z y m i o t n i k ó w   z ł o ż o n y c h .

 

Cele operacyjne:

-analiza tekstu wiersza

-zapoznanie z zasadami pisowni przymiotników złożonych

-utrwalanie poprawnej pisowni przymiotników złożonych

 

Metody:

-podająca

-oglądowa

-zajęć praktycznych

 

Materiały:

Podręcznik, s.95-96 (tekst wiersza oraz zadania)

Zeszyt ćwiczeń, s.183-184 (zadania)

Materiały przygotowane przez nauczyciela (kolorowe plansze)

 

Przebieg lekcji:

1.Odczytanie wiersza pt.„Barwne ptaszki” z podręcznika (s.95.)

Tekst najpierw czyta głośno nauczyciel, potem jeden wskazany uczeń.

2.Omówienie sytuacji przedstawionej w wierszu.

Głos zabierają ochotnicy / uczniowie wskazani przez nauczyciela. Odpowiadają na pytania:

                            O czym opowiada podmiot mówiący w wierszu?

                            Czym różnią się jego kanarki?

                            (Ile kolorów dostrzec można w przypadku każdego z ptaszków?)

                            (Jak nazwiemy kolory zapisane w wierszu?)

                            (Na czym polega różnica w sposobie zapisu tych przymiotników?)

Czy łatwo jest wytłumaczyć ustnie, na czym polega owa róznica?

 

3. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy i w zeszytach.

4. Odczytanie wiadomości z ramki „Zapamiętaj” (podr., s. 96.).

5a. Zapis tabeli w zeszytach przedmiotowych ( nagłówek powinien znajdować się na środku strony):

Przymiotniki złożone

dwa człony

o jednakowo ważnym znaczeniu

dwa człony

o nie jednakowo ważnym znaczeniu

 

5b.Wykonanie ćwiczenia nr 1. z podr., s. 96 → równoczesne uzupełnienie powyższej tabelki↑.

(Polecenie brzmi: Zapisz jako jeden przymiotnik złożony: )

- ciemny odcień różowego                 to…              ciemnoróżowy

- brązowy i żółty                               to…              brązowo-żółty

- soczysty odcień zieleni                 to…              soczystozielony

- biały i czarny                                                to…              biało-czarny

-srebrny odcień białego                             to…              srebrnobiały

-złoty i srebrny i biały                              to…              złoto-srebrno-biały

 

Prawidłowo wykonane ćwiczenie : kolumny tabeli wypełnione prawidłowo wyglądają tak jak poniżej:

brązowo-żółty

biało-czarny

złoto-srebrno-biały

ciemnoróżowy

soczystozielony

srebrnobiały

 

 

6. Wykonanie ćwiczenia nr 1. z zeszytu ćwiczeń, na stronie 183.

(Polecenie brzmi: Pokaż poprzez pokolorowanie kółek, na czym polega różnica między dwoma barwami:

a)      brązowo - czerwona 

b)      brązowoczerwona

 

7. Podsumowanie pracy uczniów na lekcji.

   Polecenie wykonania zadania w domu – uczniowie zapisują w zeszytach:

W domu:

- przepisz „Zapamiętaj” ze s.96.

- wykonaj ze s.184., ćw.3.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin