Karta pracy.doc

(66 KB) Pobierz
Karta pracy – bakterie

Karta pracy – bakterie

 

 

Bakterie, zwane też mikrobami, występują właściwie wszędzie. Bardzo dużo jest ich w glebie, a także w wodzie i w powietrzu. Komórki bakteryjne są bardzo małe. Komórki mikrobów są zbudowane prościej niż komórki roślin i zwierząt. Brak w nich mitochondriów i jądra komórkowego. Dlatego należą do królestwa prokariontów, czyli organizmów o najprostszej budowie.

 

Zad.1 Uzupełnij tekst, podkreślając właściwe określenie z podanej pary.

 

Komórki bakterii są większe/mniejsze od komórek roślin lub zwierząt. Budowa komórki bakteryjnej jest prostsza/bardziej skomplikowana niż budowa komórki roślinnej czy zwierzęcej. Bakterie występują w nielicznych miejscach na ziemi/we wszystkich środowiskach.

 

 

 

Budowa bakterii

 

Komórka bakterii jest zazwyczaj otoczona warstwą substancji śluzowej, która chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Pod nią znajduje się sztywna ściana komórkowa, która nadaje kształt komórce oraz błona komórkowa, która przepuszcza do wnętrza komórki substancje pokarmowe. Wewnątrz komórki błona komórkowa jest pofałdowana i tworzy mezosomy, w których przebiegają procesy oddechowe. Niektóre bakterie posiadają rzęski, które służą do poruszania się w środowisku wodnym. Komórka bakterii nie posiada jądra, a materiał genetyczny zawarty jest w jednej kolistej cząsteczce DNA, czyli nukleoidzie.

 

Zad. 2 Podpisz elementy budowy komórki bakterii:

 

 

                                                                 

 

 

Zad. 3

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badaniem różnorodności i podobieństw organizmów oraz łączeniem ich w grupy według ustalonego sposobu (systemu) zajmuje się dziedzina nauki zwana systematyką. Podstawowym pojęciem systematyki jest gatunek. Można go określić jako zbiór wszystkich osobników, które są bardzo do siebie podobne i mają wspólne pochodzenie. Tylko osobniki należące do jednego gatunku mogą się krzyżować i wydawać na świat potomstwo o takich samych cechach jak rodzice. Spokrewnione ze sobą gatunki łączy się w rodzaje.

 

 

 

KróleBadaniem różnorodności i podobieństw organizmów oraz łączeniem ich w grupy według ustalonego sposobu (systemu) zajmuje się dziedzina nauki zwana systematyką. Podstawowym pojęciem systematyki jest gatunek. Można go określić jako zbiór wszystkich osobników, które są bardzo do siebie podobne i mają wspólne pochodzenie. Tylko osobniki należące do jednego gatunku mogą się krzyżować i wydawać na świat potomstwo o takich samych cechach jak rodzice. Spokrewnione ze sobą gatunki łączy się w rodzaje. stwo to największa jednostka systematyczna. Obejmuje ona organizmy mające wspólne cechy charakterystyczne dla członków danego królestwa. We współczesnej systematyce wyróżniono pięć królestw:

– bezjądrowe,

– protista,

– grzyby,

– rośliny,

– zwierzęta.

 

 

 

Królestwo protistów grupuje bardzo zróżnicowane organizmy. Komórki protistów zawierają wszystkie elementy charakterystyczne dla organizmów wielokomórkowych, a jednocześnie prosta budowa ich ciała odróżnia je od roślin i zwierząt.

 

Współcześni systematycy przydzielili grzybom ich własne królestwo. Znamy około 100 tys. gatunków grzybów. Grzyby, chociaż rosną w podłożu (jak rośliny), nie mają chlorofilu (podobnie jak zwierzęta) i zmuszone są do żywienia się innymi organizmami, żywymi lub martwymi. Chociaż grzyby bardzo lubią wilgoć, większość z nich to organizmy lądowe. Do rozmnażania bezpłciowego służą im specjalne komórki zwane zarodnikami. Grzyby odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Wspólnie z bakteriami biorą udział w ostatecznym rozkładzie szczątków organizmów.

 

Rośliny to wielokomórkowe organizmy lądowe, mające w swoich komórkach ciałka zieleni – chloroplasty. Ciała większości roślin, przytwierdzone do podłoża, są wyraźnie zróżnicowane na korzenie, łodygi i liście. Znamy około 450 tys. gatunków roślin. Rośliny dzielimy na zarodnikowe i nasienne a te na nagonasienne i okrytonasienne.

 

Bezkręgowce stanowią 97% gatunków zwierząt występujących na Ziemi, reszta to kręgowce. Kręgowce, w przeciwieństwie do bezkręgowców, mają kręgosłup – sztywny pręt wewnątrz ciała, dźwigający z przodu czaszkę. Stanowi on szkielet osiowy. Jest miejscem przyczepu mięśni poruszających głowę, tułów i kończyny.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin