Systemy kominowe
Kominy służą do odprowadzania produktów spalania powstających podczas ogrzewania budynku oraz usytuowania zużytego powietrza wentylacyjnego.
Klasyfikacja ze względu na materiał:
· Murowane (trzon z cegły kominówki, ceramicznej pełnej, kształtek ceramicznych, lub materiałów ceramicznych specjalnego przeznaczenia). Do murowania stosuje się zaprawę cementowo-wapienną lub cementową. Wykładzinę wewnętrzną wykonuje się z cegły ceramicznej lub szamotowej.
· Betonowe (wykonuje są z drobnowymiarowych pustaków betonowych albo bloczków prefabrykowanych z wydrążonymi kanałami w wysokości do jednej kondygnacji).
· Stalowe zewnętrzne (składają się z płaszcza wewnętrznego - stal kwasoodporna i zewnętrznego - stal nierdzewna, ocynkowane aluminium pomiędzy którymi umieszcza się izolację termiczną).
· Ceramiczno-betonowe (składają się z trzech warstw: wewnętrznej z rur ceramicznych lub szamotowych o przekroju kołowym, zewnętrznej z pustaków z betonu lekkiego o przekroju kołowym i warstwy izolacji).
Konstrukcja:Wewnątrz komina biegną pionowe kanały odprowadzające spaliny i zapewniające wentylację. Są to:
· Przewody dymowe (do odprowadzania spalin z pieców i trzonów kuchennych węglowych. Muszą mieć otwory wycierowe usytuowane ponad najniżej położonym paleniskiem, wyposażone w hermetyczne drzwiczki ogniotrwałe).
· Przewody spalinowe (odprowadzają spaliny z urządzeń gazowych lub olejowych). Muszą być wyposażone w otwory rewizyjne.
· Przewody wentylacyjne (służą do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczeń).
Wymiary przekrojów poprzecznych kanałów dymowych i spalinowych zależą od ilości odprowadzanych spalin, wysokości komina, różnicy temperatury spalin i powietrza zewnętrznego. Przewody kominowe wentylacji grawitacyjnej powinny mieć najmniejszy wymiar przekroju równy co najmniej 0,11 m i powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2.
Wyloty kominów powinny być wyprowadzone ponad dach na następujące wysokości:Dach płaski (kąt odchylenia połaci 12 stopni, pokrycie łatwopalne) - 6 m od poziomu kalenicy.Dach Stromy (pokrycie niepalne) -0,3 m od powierzchni dachu.Komin obok przeszkody (w odległości mniejszej niż 1,5 m) - 0,3 m nad górną powierzchnią przeszkody.Komin obok przeszkody (w odległości 1,5 - 3 m) - na poziomie górnej krawędzi przeszkody.Do jednego przewodu dymowego mogą być podłączone najwyżej trzy paleniska grzewcze (różnica poziomów nie może być mniejsza niż 1,5 m). Do jednego przewodu spalinowego - najwyżej dwa piece gazowe przy różnicy wysokości co najmniej jednej kondygnacji.
Powinno się dążyć do tego, aby każde palenisko miało własny przewód dymowy i kominowy.Ponieważ wskutek schładzania spalin następuje kondensacja (skraplanie) zawartej w nich pary wodnej, która wchodzi w reakcję z produktami spalania, tworząc związki niszczące konstrukcje komina, można zastosować wkłady kominowe - systemy rur, które wprowadza się do komina.
Wyróżniamy wkłady:
· ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej,
· ceramiczne,
· aluminiowe.
Można stosować również urządzenia dopływu dodatkowego powietrza, które doprowadzają dodatkowe powietrze do spalin, obniżają punkt rosy zapobiegając kondensacji i zapewniają przewietrzanie komina.
rajmundos9