czy podawać herbatę dzieciom.doc

(52 KB) Pobierz

 

Herbaciane PytanieNiektórzy uważają, że podawanie dzieciom herbaty może być szkodliwe dla młodego organizmu. Argumentacja ta opiera się na opinii głoszącej, że herbata, jak każda inna używka, przeznaczona jest raczej dla dorosłych niż dla dzieci. Rodzice obawiają się również, że herbaciany napar może źle wpływać na żołądek i śledzionę – narządy, które w tym wieku są jeszcze bardzo delikatne.

Czy takie obawy są uzasadnione? W składzie chemicznym herbaty odnajdziemy: pochodne fenoli, kofeinę, witaminy, proteiny, cukry, związki aromatyczne, a także cynk i fluor – składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecięcego organizmu. Dlatego też picie herbaty, przy zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku, nie tylko nie szkodzi, ale skutecznie pomaga.

Przyjmuje się, że dla zachowania zdrowotnego działania herbacianego naparu, dziecko nie powinno wypijać więcej niż dwie do trzech filiżanek dziennie. Herbata powinna być delikatna. Mocne wywary mogą podrażniać układ pokarmowy i prowadzić do nadpobudliwości. Prócz tego, pamiętać należy, by podawany dziecku napój był ciepły, nie zaś zbyt gorący lub zimny.

Nie tylko witaminy i minerały zawarte w naparze mogą okazać się pomocne. Herbata przyjdzie nam w sukurs w walce z dziecięcą skłonnością do przejadania się. Doskonale rozpuszcza tłuszcze, poprawia perystaltykę jelit i przemianę materii. Zawarte w niej witaminy i metionina skutecznie reguluje gospodarkę tłuszczową i pozwala zwalczyć poczucie ciężkości po tłustym, mięsnym posiłku.

Chińczycy mawiają, że picie herbaty: „(…) na górze oczyszcza umysł i wyostrza zmysły, po środku poprawia trawienie, a na dole… pomaga poradzić sobie z tym, co już strawione zostało.” Ta ludowa mądrość ma swoje niewątpliwe podstawy.

Wspomniana już, wyższa niż w innych napojach, zawartość fluoru, wspomaga wzrost kości, zębów i włosów. Świetne właściwości, szczególnie w tym temacie, posiada herbata zielona. Dzięki temu, spożywanie przyrządzonego z niej naparu nie tylko pomaga w rozwoju młodego kośćca, ale także zapobiega próchnicy.

Podsumowując, pamiętajmy, by przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Lekka herbata, podawana dziecku w niewielkich ilościach stanie się doskonałym urozmaiceniem diety, nawodni i wpłynie zbawiennie na układ trawienny. Będzie także znakomitą alternatywą dla gazowanych i silnie słodzonych napojów niszczących szkliwo zębów, a przy tym zahamuje procesy próchnicze.

Drogi Czytelniku!

Serdecznie zapraszam Cię do współtworzenia nowego działu „Herbacianego Newslettera”. W tekstach zatytułowanych „Herbaciane Pytanie” postaram się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię problemy i wątpliwości. Masz pytania? Zastanawiasz się? Napisz do mnie! Najczęstsze herbaciane problemy, wraz z odpowiedziami i radami opublikujemy na łamach „HN”. Natomiast na bardziej szczegółowe pytania odpowiem bezpośrednio na Twój adres.

Zapraszam serdecznie,

Kamil Całus

k.calus@krainaherbaty.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin