ISCENARIUSZE ZAJĘĆ ZE SZTUKI MUZYKI I PLASTYKI.doc

(76 KB) Pobierz
I
 

O CZYM  SZUMI   MUSZELKA?  - TWORZYMY ILUSTRACJĘ DŹWIĘKOWĄ

I PLASTYCZNĄ.

 

ZADANIA  DYDAKTYCZNE:

  1. Poszukiwanie przedmiotów wydających ciekawe dźwięki.

   2. Dobór  odpowiednich  dźwięków do napisanego tekstu.

   3. Prezentacja plastyczna napisanej historii.

  CELE :

          1.Rozwijanie  wyobraźni twórczej.

          2.Ekspresja słowna, dźwiękowa i plastyczna.

          3.Stymulowanie aktywności twórczej.

          4.Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości twórczych.

          5.Zainspirowanie uczniów do wymyślenia ciekawych historii.

METODY: TWÓRCZA.

POMOCE: tekst wiersza „O czym szumi muszelka?”, różnorodne przedmioty wydające dźwięki( kartki papieru, plastikowe kubki, torebki foliowe, butelki plastikowe, flety, instrumenty perkusyjne, brystol kolorowy, farby, bibułka, wycinanki, gaziki, gąbka...

 

CZAS TRWANIA- 2X45 MINUT.

KLASA – CZWARTA.

 

 

                                 PRZEBIEG LEKCJI:

I. WPROWADZENIE.

1. Odczytanie wiersza Krystyny Wodnickiej „ O czym szumi muszelka?”

a)krótkie omówienie wiersza,

b)przypomnienie na czym polegają gestodźwięki,

c) wyjaśnienie na czym polega ilustracja dźwiekowa.

c)przedstawienie celu lekcji.

2. ZABAWA –„Podajmy sobie muszlę

  Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie muszlę kończąc zdanie:

„Moja muszla jest...”

3.ZABAWA – „Jestem ślimakiem w muszli”

    Zabawa muzyczno-ruchowa :dzieci zamieniają się w ślimaki.

    Kiedy muzyka jest wolna i spokojna dzieci wchodzą do swoich

    muszli i zasypiają, kiedy muzyka jest szybka i dynamiczna-ślimaki

   wychodzą na spacer.  

 

   II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI:

           1.Podział na grupy 3-4 osobowe,

           2.Poszukiwanie potrzebnych materiałów, zgromadzenie ich na stołach.

           3.  Przedstawienie zadania dla grup:

Uczniowie mają wymyślić historię w ciągu 20 minut „O czym szumi muszelka, którą znalazłem na plaży...”( mogą to być opowieści o syrenach, zatopionych statkach, podwodnym królestwie... ). Kolejnym etapem jest dołączenie do opowiadania efektów dźwiękowych- głosów, szelestów...itp. Przy tworzeniu ilustracji dźwiękowej mogą być wykorzystane instrumenty dostępne w pracowni.

            4.Prezentacja twórczych opowiadań przez grupy.

            5.Wspólna ocena przez uczniów ilustracji dźwiękowych i, wskazanie

      najciekawszych.

           6.Wykonanie przez grupy ilustracji plastycznej wymyślonej historii techniką 

    kolażu.

           7.Wystawa prac plastycznych i ich ocena.

 

III. ZABAWY KOŃCOWE – PODSUMOWUJĄCE:

          1.„Nietypowe zastosowanie muszli”- uczniowie wymyślają różne dziwne 

              wykorzystanie muszli.

         2.Przekazanie sobie iskierki.

             Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie uścisk dłoni po czym zamieniają się 

             w  muszlę leżącą na plaży.

 

 

                                                                               opracowała: Urszula Szymczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK MUZYKA  PRZEMAWIA
DO  NAS?

 

 

 

ZADANIA  DYDAKTYCZNE – ukazanie różnych rodzajów  muzyki i ich

                                                       oddziaływania na psychikę  człowieka.

CELE:

1.  Omówienie roli muzyki w życiu człowieka.

2.  Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej.

3.  Kształtowanie empatii i  tolerancji.

4.  Uczenie asertywnego wyrażania własnych opinii.

 

METODY: praktycznych ćwiczeń, słowna ( dyskusja, sąd)

KLASA – PIĄTA

CZAS – 2x45 minut.

                   PRZEBIEG  LEKCJI.

I. WPROWADZENIE:

1.    Wysłuchanie dwóch kontrastowych przykładów muzycznych:

a)      utworu rockowego o dużej sile głośności,

b)     utworu z muzyki poważnej, spokojnego np. „Marzenie” R. Schumanna.

       2. Dokończ zdanie: Podczas słuchania pierwszego utworu czułam, że...

                a   podczas  słuchania drugiego utworu czułam, że...

   

  (uczniowie przedstawiają krótko swoje odczucia związane z przykładami

    muzycznymi).

 

       3.Jeżeli dany utwór miałby opisać mój temperament , to który utwór bym

                wybrał? (uczniowie wybierają jeden z utworów, który opisuje ich osobowość)

 

III.  CZĘŚĆ  WŁAŚCIWA.

1.  Dokonanie sądu nad muzyką- oskarżenie „muzyka jest zła gdyż budzi

     w  młodych  ludziach agresję, co doprowadza do zniszczeń, zabójstw...itp

         a)  wybór z klasy oskarżyciela, obrońcy, świadków, ławy przysięgłych.

                 b)  przydzielenie zadań, przygotowanie się do rozprawy sądowej, w której 

        oskarżonym jest – muzyka.

c)      przeprowadzenie rozprawy sądowej.

d)     wydanie wyroku przez ławę przysięgłych.

 

2.  Ćwiczenia z zakresu muzykoterapii na tle  muzyki relaksacyjnej.

  -„Jestem falą”

  -„Jestem płatkiem śniegu”,

  -„Rzeźby i kupcy”.

  -„Marionetki”

  -„W gabinecie krzywych luster”.

 

IV. PODSUMOWANIE.

1.      Poszukiwanie porównań - Dokończ zdanie: Muzyka dla mnie jest jak....

 

 

DŹWIĘKI  WOKÓŁ  NAS.

 

CEL  GŁÓWNY: WZMACNIANIE  ZAINTERESOWAŃ MUZYKĄ W TOKU   RÓŻNORODNYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH.

 

CELE  SZCZEGÓLOWE:  

      -     WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI POZNAWCZEJ,

      -     ROZWÓJ EKSPRESJI TWÓRCZEJ, WYOBRAŹNI, INWENCJI

     WŁASNEJ I POMYSŁOWOŚCI,

      -    ROZWÓJ WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI TWÓRCZYCH POPRZEZ

    DZIAŁANIA PLASTYCZNE, MUZYCZNE, RUCHOWE,

     -     WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI TWÓRCZE.

     -     UMIEJETNOŚĆ WSPÓŁPRACY W GRUPIE.

 

KLASA – SZÓSTA,

CZAS- 2X45 MINUT.

              METODY:

-          TWÓRCZE  : techniki twórczego myślenia,  techniki

            samodzielnych doświadczeń muzycznych,

-          PERCEPCYJNE: demonstracja uczuć w różnych

   formach: ruchowej, plastycznej, muzycznej, zadań

     inspirujących swobodną ekspresję ruchową,

           FORMY – praca zepołowa, indywidualna.

         

POMOCE: magnetofon, wybrane nagrania, kartki, kredki, farby, pędzle,

                        instrumenty perkusyjne  i samodzielnie wykonane przez uczniów,

 

                   PRZEBIEG  ZAJĘĆ.  

 

I. PRZYWITANIE  I  ROZGRZEWKA.

-          róznorodne formy powitań np., witają się wszyscy, którzy jedli dzisiaj ser żółty na śniadanie, którzy pili rano herbatę, którzy czują się dzisiaj doskonale, którzy mają na sobie coś w kolorze czerwonym...itp...

-          uczniowie otrzymują kartki „Jestem...kolorem, dźwiękiem, kwiatem, wypełniają je następnie wymieniają się z osobą siedzącą obok, jeżeli ktoś będzie miał ochotę może podzielić się informacjami z grupą.

 

II. WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘĆ.

-          Co to jest dźwięk – poszukiwanie określeń wyjaśniających to pojęcie,

-          Co by było, gdyby drzewa  umiały mówić?

-          Zamknij na minutę oczy i wsłuchaj się w odgłosy, które słyszysz wokół siebie, nazwij te dźwięki.

 

           III. CZĘŚĆ  WŁAŚCIWA  

 

a)ĆWICZENIE I-(na tle muzyki spokojnej np. „Poranek” – E.Griega) –wyobraź sobie , że jest lato, siedzisz właśnie na szczycie góry, w dole widzisz przepiękny widok, leśne polany, drzewa, płynący strumyk, w górze lecą ptaki, wsłuchaj się w dźwięki wokół siebie, co słyszysz? Nazwij te dźwięki. ( uczniowie wymieniają dźwięki, które słyszeli w swojej wyobraźni). Teraz spróbuj przedstawić wybrany przez siebie odgłos w formie pracy plastycznej za pomocą linii, kształtów, kolorów ,faktury. Podejdź i wybierz potrzebne ci materiały plastyczne.

-          po wykonaniu pracy plastycznej, razem próbujemy odgadnąć jaki dźwięk przedstawiła dana osoba.

       b)ĆWICZENIE II – przed wami kolejne zadanie – spróbujecie wspólnie

       w grupach  stworzyć utwór muzyczny, związany z różnymi odgłosami, nadać mu 

      tytuł. Wybierzcie potrzebne instrumenty, pomoce. Pracą zespołu powinien, jak

      w orkiestrze kierować dyrygent.

·         muzyka wiatru ( od spokojnego szumu do huraganu),

·         muzyka deszczu( od kropelki do burzy),

·         muzyka ptaków( ptaki zlatują się kolejno na występ i wykonują

               wspólnie śpiew),

·         muzyka zegarów ( nakręcamy kolejne zegary),

·         muzyka  ulicy (od rana do południa).

-          prezentacja  i omówienie  utworów, wskazanie na środki muzyczne wykorzystane przez grupy.

 

       c)ĆWICZENIE III – co można wyrazić utworem muzycznym?  Uczniowie

                    wykonują   rzeźbę zbiorową, do której instrukcję stanowi  utwór FR.

                 Chopina –    „Etiuda Rewolucyjna”.  Nadają rzeźbie tytuł.

 

       d)ĆWICZENIE  IV – muzyka to nie tylko odgłosy, uczucia , sposób     

                  porozumiewania się , rozrywka, wiemy z poprzednich lekcji ,że

                  muzyka ma swoją treść, o czymś opowiada. Jest to muzyka

                 programowa. Wysłuchacie teraz utworu muzycznego i spróbujecie

                 napisać opowiadanie, może scenariusz, oddający waszym zdaniem

                treść słuchanego utworu.             

      - Po wykonaniu zadania przedstawiciele grup odczytują wspólne

        dzieło literackie.

 

IV. PODSUMOWANIE.

-          Dźwięk to również słowo, którym posługujemy się na co dzień, słowem można również wyrazić uczucia, weź teraz słowo w swoje dłonie i przekaż je osobie stojącej obok.

-          Dokończ zdanie – muzyka jest jak....(uczniowie poszukują porównań).

 

 

 

                                                                                               opracowała: Urszula Szymczuk

 

9

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin