ARTETERAPIA- czyli terapia przez sztukę.doc

(28 KB) Pobierz
ARTETERAPIA - CZYLI TERAPIA POPRZEZ SZTUKĘ

ARTETERAPIA - CZYLI TERAPIA POPRZEZ SZTUKĘ

Arteterapia pochodzi od słów: ars - sztuka i therapeuein - leczenie. Jest terapią wspomagającą, której bazą jest sztuka. Arteterapia to połączenie dwóch dyscyplin: sztuki i psychiatrii.

KRÓTKA HISTORIA ARTETERAPII:

Pod koniec XIX wieku francuscy psychiatrzy A. Tardieu i M. Simon opublikowali swoje prace na temat jak ważne znaczenie ma twórczość plastyczna osób chorych psychicznie. Dopiero w 1942 roku w Wielkiej Brytanii nauczyciel sztuki Adria Hill zaproponował termin arteterapia. Został on pierwszym arteterapeutą zatrudnionym w szpitalu. Po zakończeniu II wojny światowej kiedy rehabilitacja medyczna rozwijała się szybko, wielu artystów zgłaszało się z pomocą do szpitali (głównie psychiatrycznych i przeciwgruźliczych) by czuwać nad chorymi, a później interpretować różne formy wizualne stwarzane przez pacjentów. Pierwsze stowarzyszenie zawodowych arteterapeutów powstało w latach 60 w Stanach Zjednoczonych.

DO KOGO SKIEROWANA JEST ARTETERAPIA?:

Arteterapia jest terapią wspomagającą, a dzieła wytworzone przez pacjentów mogą służyć poza terapią również diagnozie. Może być wielu adresatów arteterapii. Wiek, wykształcenie, płeć stan zdrowia oraz zdolności nie mają tu znaczenia.

Arteterapia świetnie sprawdza się w pracy z dziećmi z ADHD. Pozwala im wyciszyć się, zrelaksować oraz odpocząć, ponieważ zmniejsza napięcie. Przyczynia się również do podniesienia poczucia swojej wartości poprzez robienie czegoś namacalnego, pożytecznego.

U osób chorych na nowotwory arteterapia pomaga oswoić się z chorobą, znaleźć cel i sens życia. Arteterapia może stymulować pozytywne myślenie, tym samym zapobiegać uczuciom przygnębienia, bierności i poczucia beznadziejności szczególnie u osób z zaburzeniami nerwicowymi i psychosomatycznymi. W tym wypadku trzeba pamiętać o odpowiednim doborze technik arteterapeutycznych.

Arteterapia wspomaga często również terapię dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych. Pomaga im ona bardzo w odbudowaniu poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Dzieci i młodzież przekonują się o własnych umiejętnościach.

CELE ARTETERAPII:

·         ujawnienie wszelkich zahamowań, uczuć, które blokują kształtowanie osobowości, rozwój zdolności i uczenie się,

·         uzewnętrznienie świata własnych przeżyć i odczuć,

·         zaspokajanie potrzeb: akceptacji, bezpieczeństwa, współuczestniczenia, bycia rozumianym i docenianym,

·         odkrycie i zrozumienie własnych pragnień i potrzeb,

·         zaakceptowanie siebie oraz innych,

·         relaks, odpoczynek i przyjemność.

FORMY ARTETERAPII:

- muzykoterapia – terapia muzyką ,
- choreoterapia– terapia tańcem,
- teatroterapia lub dramatoterapia – terapia poprzez odgrywanie ról,
- biblioterapia – terapia wykorzystująca literaturę,
- sztuki plastyczne

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ARTETERAPII:

·         kształtowanie umiejętności porozumiewania się z innymi,

·         otwarcie się na samego siebie, a tym samym poznanie siebie i akceptacja siebie,

·         nabycie umiejętności odreagowania nagromadzonych emocji,

·         umiejętność ekspresji samego siebie oraz spontaniczność,

·         zmniejszenie napięcia

Ewa Hetnał

ŹRÓDŁA:

www.darecki.boo.pl

www.linie.opus.org.pl

www.republika.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin