Czy każdy jest twórczy.doc

(48 KB) Pobierz
Czy każdy jest twórczy

Czy każdy jest twórczy?

   Co dla Ciebie znaczy słowo "twórczość"? Jak rozumiesz pojęcie "zdolności twórcze"? Porozmawiaj na ten temat z kolegą/koleżanką. Może będzie Wam łatwiej zdefiniować twórczość, jeśli użyjecie wyrazów bliskoznacznych - np. pomysłowość, wynalazczość. Możesz zajrzeć do encyklopedii lub słownika języka polskiego.

Twórczy to znaczy: .........................................................................................................
.........................................................................................................

Jakich twórców cenisz? Przypomnij sobie ludzi, których dokonania uważasz za ważne. Czy pamiętasz ich nazwiska, wiesz w jakich żyli czasach? Wybierz trzech spośród nich.
1.......................................................................................................
2.......................................................................................................
3.......................................................................................................

Jak myślisz, czy przejawiali swoje zdolności już w młodości, w czasie, gdy chodzili do szkoły?
U podstaw twórczości leży specyficzne możliwości intelektualne człowieka, związane z działaniem prawej półkuli mózgowej (przypomnij sobie informacje z poprzedniej części). To wyobraźnia, wykraczanie poza "znane" skojarzenia inne niż dotychczas, pozwalaj na wyzwolenie zdolności twórczych.
W powstawaniu naszych pomysłów czy odnajdowaniu rozwiązań, pomagają dyskusje z innymi ludźmi, analizowanie problemów oraz pozytywne myślenie - wiara, że masz możliwości twórcze. Poza tym, jak mawia znane powiedzenie; "potrzeba jest matką wynalazków".
Przeciwieństwem "otwartości umysłu" jest kurczowe trzymanie się schematów myślowych (np. zawsze tak było, zawsze tak robiłem) oraz lęk. i nieśmiałość, niepewność siebie.
Zachęcam Cię do twórczej zabawy, do ćwiczenia swojej wyobraźni. Uwolnij się od lęku i niepewności. Każdy pomysł jest dobry, bo zbliża Cię do celu, do tego najlepszego rozwiązania.

Narysuj lub zademonstruj, używając kartki papieru, następujące pojęcia:
niepokój
powolność
hałas
wesołość

Zrób na lekcji tyle, ile zdążysz w ciągu 15 minut. Resztę pojęć opracuj w domu. Może łatwiej Ci będzie znaleźć lepsze pomysiy wieczorem lub w czasie dnia wolnego od szkoły.

Proponuję Ci teraz próbę wyjścia poza Twój schemat myślenia o rysowaniu,
np. domu.

Narysuj dom używajcie tylko dwóch rodzajów figur geometrycznych: trójkąta i kola. Możesz je dzielić na części.

np.

lub

Ilość elementów jakich użyjesz, zależy tylko od Twojego projektu. Będzie to Twój bajkowy dom. Może stać na pięknej wyspie lub w górach. Poszukaj w wyobraźni odpowiedniego dla niego miejsca.

Czy możesz teraz odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie lekcji:
"czy każdy człowiek jest twórczy?" .....................................................
........................................................................................................
Ostatnie zadanie, na koniec tej lekcji - wybierz dla swojego imienia symbol. Możesz go narysować, napisać jakieś słowo, zdanie, wybrać przedmiot. A może masz inny pomysł?

Moje imię: ..........................................................................................

Czy możliwy byłby postęp ludzkości bez otwartości umysłu i twórczego podejścia? Nie. Dlaczego więc w tak małym stopniu zachęcamy młodzież
do używania "myślenia obrazami", (tzw. "mozaikowego") i myślenia twórczego?
   Myślenie liniowe, logiczne jest cenne jak każda forma inteligencji. Ale równie przydatne jest myślenie twórcze. Szkoła przygotowuje uczniów do życia,
warto więc zwrócić uwagę na mniej docenianą, twórczy stronę umysłu.
   Lekcja poświęcona jest myśleniu twórczemu. Zdolności twórcze mają pomagać człowiekowi w różnych sytuacjach życiowych i współistnieć z myśleniem konkretnym. Młodzież trzeba zachęcać i ośmielać przy wykonywaniu wszelkich ćwiczeń twórczych. Każdy pomysł jest dobry, niektóre tylko są najlepsze.
Im więcej bawimy się kreowaniem, tym łatwiej o niepowtarzalne skojarzenia, rozwiązania.
   Ćwiczenia proponowane na lekcji mają na celu pobudzenie myślenia twórczego. Są jedynie przykładami, które mają zainspirować zarówno uczniów, jak i Państwa. Niech korzystanie z twórczych możliwości każdego ucznia będzie okazją
do pokazania jego indywidualności.

Więcej materiałów znajdziesz w książkach Wydawnictwa Seventh Sea:

Ewa Sadowska:
Lekcje wychowawcze
- ćwiczenia dla uczniów gimnazjum.
Klasa II


Ewa Sadowska:
Lekcje wychowawcze
- opracowanie dla nauczycieli gimnazjum. Klasa II

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin