Wstydliwy problem - niekontrolowane orgazmy.doc

(1138 KB) Pobierz

Wstydliwy problem - niekontrolowane orgazmy

 

 

Pewna kobieta zgłosiła się do ginekologa z nietypowym problemem. Zawstydzona swoim przypadkiem żaliła się, że czuje ciągłe podniecenie i miewa do 200 niekontrolowanych orgazmów dziennie. Czasami też sama się masturbuje, by zaznać ulgi. Ginekolog odparł „Jesteś marzeniem każdego mężczyzny!” Czy rzeczywiście tak się czuła?

 

Kobieta ta zapewne cierpiała na niezwykle rzadki Syndrom Permanentnego Podniecenia Seksualnego (ang. Permanent Sexual Arousal Syndrome, PSAS), częstszy u kobiet. To schorzenie, które dopiero od roku 2002 jest klasyfikowane jako odrębna jednostka chorobowa. Objawia się uporczywym, nieustępliwym uczuciem podniecenia, któremu bardzo często towarzyszą niekontrolowane orgazmy. Pacjenci cierpiący na tę rzadką chorobę zazwyczaj starają się sobie ulżyć masturbując się lub angażując w seks ze swoimi partnerami. Zazwyczaj jednak nie przynosi to spodziewanego rezultatu, ponieważ uczucie silnego podniecenia bardzo szybko wraca. Wszelkie zabiegi mające na celu je zaspokoić są bardziej frustrujące niż poprawiające samopoczucie.

 

Zazwyczaj jednak pobudzeniu seksualnemu narządów płciowych nie towarzyszy chęć uprawiania seksu. Pacjenci nie mają myśli o charakterze erotycznym. Wręcz przeciwnie – zachowanie organizmu jest dalekie od ich woli. Ataki choroby zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach – w pracy, w autobusie, w supermarkecie, w kościele. W miejscach i warunkach, gdzie większość ludzi nie doznałaby uczucia podniecenia. Syndromu PSAS nie należy więc mylić z nadaktywnością seksualną, która ma podłoże czysto psychiczne.

 

Przyczyny tych zaburzeń wciąż nie są znane medycynie. Lekarze tłumaczą, że może to być choroba zarówno o podłożu neurologicznym, fizjologicznym jak i farmakologicznym. Wiele cierpiących na PSAS pacjentek, stosowało antydepresanty z grupy SSRI. Po odstawieniu leków, niekiedy do końca życia, borykały się z permanentnym podnieceniem seksualnym. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet w okresie menopauzy, choć zdarzały się przypadki młodszych i starszych pacjentek (nawet 70- i 80-latek).

 

Wspomniane wcześniej środki farmakologiczne stosowane w leczeniu depresji są niekiedy przepisywane pacjentom z PSAS, ponieważ większości ludzi znacznie obniżają libido. Leki te mają jednak wiele innych, mniej korzystnych efektów ubocznych, przynajmniej w pierwszych tygodniach stosowania.

 

Życie pacjentów z PSAS jest udręką. Cierpiąca na ten syndrom 37-letnia Michelle opisała pewną sytuację, która przytrafiła jej się podczas zakupów w supermarkecie. Pracownik sklepu rozmawiał z nią chwilę i choć starała się szybko zakończyć rozmowę, ten nie chciał odejść. Czuła, jak zbliża się moment szczytowania, a ekspedient wciąż stał przed nią i ją zagadywał. Choć może nie do końca wiedział co dzieje się z Michelle, jego mina, gdy ujrzał ją podczas orgazmu, mówiła wiele.

 

Osoby cierpiące na PSAS wielokrotnie w ciągu dnia doświadczają podobnych momentów. Zazwyczaj zamykają się w domach i rezygnują z jakichkolwiek interakcji ze społeczeństwem. Ich związki się rozpadają, bywa, że chorzy zrywają kontakt z rodziną. Pewna, borykająca się z PSAS, 60-letnia kobieta wyznała, że nawet gdy dowiedziała się, że choruje na raka, nadal bardziej martwiła się swoim wstydliwym schorzeniem.

 

Wiele osób zaznacza, że bardzo ciężko im utrzymać jakąkolwiek posadę. 42-letnia Laura została już kilka razy zwolniona z pracy, ponieważ, jak twierdzili jej zwierzchnicy, nie była solidna i nie traktowała pracy poważnie. Powodem takiej opinii było częste korzystanie z toalety, w której kobieta mogła doznać chwilowego ukojenia.

 

 

Lekarze są bezradni. Nie opracowano efektywnego leczenia tego syndromu. Wielu ginekologów i seksuologów nigdy nawet nie słyszało o tej „wyjątkowej” chorobie! Leczenie antydepresantami nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. W takiej sytuacji, pacjentom proponuje się wysiłek fizyczny i szczerą rozmowę z partnerem i z osobami z najbliższego otoczenia. Pojawia się także coraz więcej stowarzyszeń ludzi, których dotknął PSAS. Według chorych to fakt, że jest się samemu z tą przypadłością, boli najbardziej.

 

.....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin