Dowód przedszkolaka - 3 latki.doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych w oddziale dzieci 3 – letnich

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
w oddziale dzieci 3 – letnich

 

Temat:               To ja – Dowód przedszkolaka

Cele ogólne:

       włączanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w procesie przedszkolnej edukacji dzieci,

       budowanie poczucia własnego „ja” dziecka,

       kształtowanie umiejętności matematycznych dzieci,

       doskonalenie percepcji wzrokowej,

       rozwijanie sprawności ruchowej.

Cele operacyjne:

       dziecko prawidłowo wskazuje części własnego ciała,

       potrafi narysować postać człowieka wg instrukcji słownej,

       rozpoznaje własną płeć,

       potrafi powiedzieć ile ma lat,

       potrafi przeliczać w zakresie 3,

       rozpoznaje obraz graficzny swojego imienia,

       rodzice chętnie włączają się  do zabaw proponowanych przez nauczycielki,

Metody:

       rozmowa kierowana, wyjaśnianie, ćwiczeń, ekspresyjna, integracyjna, ewaluacyjna,

Formy pracy:

       indywidualna jednolita,

       zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Dowód osobisty, karty pracy „Dowód przedszkolaka”, pisaki, kredki, waga łazienkowa, miarka do mierzenia wzrostu, lusterka, nagranie tańca integracyjnego „Pszczółki”, piosenka „Wyliczanka”, wiersz „Mam 3 lata”, wiersz „ List do Św. Mikołaja”,

 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie – Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi” – przywitanie się z rodzicami różnymi częściami ciała.
  2. Odszukanie przez dziecko krzesełka z własnym imieniem i odprowadzenie na nie rodzica.
  3. Zaproszenie dzieci do zabawy w kole piosenką „Mało nas”.
  4. Zabawa naśladowcza ze śpiewem „Wyliczanka”- wskazywanie części ciała wg tekstu piosenki.
  5. .„Co to jest dowód osobisty” – oglądanie „Dowodu osobistego”, omówienie, jakie dane zawiera.
  6. Prezentacja „Dowodu przedszkolaka” – wyjaśnienie, co zawierają poszczególne karty i w jaki sposób należy je wypełnić.
  7. Odszukanie własnego dowodu – rozpoznanie imienia.
  8. Wypełnianie poszczególnych kart wspólnie z rodzicami:

       „To ja„– rysowanie własnego portretu (cała sylwetka) wg instrukcji słownej rodzica,

       „Jestem ...” – określenie własnej płci przez odszukanie portretu chłopczyka lub dziewczynki,

       „Mam ... włosy; Mam ... oczy”- przeglądanie się w lusterku - określanie koloru włosów i oczu; kolorowanie portretu,

       „Mam .... lata” – podanie przez dziecko (słownie lub przez pokazanie na palcach) ile ma lat, wybranie odpowiedniej liczby sylwet świeczek i przyklejanie ich na sylwecie tortu; wspólne z rodzicami ozdabianie tortu,

       „To moja dłoń” – odrysowanie przez rodzica dłoni dziecka,

       „To moja stopa” – odrysowanie przez rodzica stopy dziecka,

       „Mam ... cm” – mierzenie wzrostu za pomocą miarki ściennej, wpisanie przez rodzica na karcie wzrostu dziecka,

       „Mam ... kg – ważenie na wadze łazienkowej, wpisanie przez rodzica na karcie wagi dziecka.

  1. Taniec integracyjny „Pszczółki” – zaproszenie do wspólnej zabawy rodziców.
  2. Masaż relaksacyjny „List do Św. Mikołaja”- rodzic masuje dziecko do opowiadania i pokazu nauczycielki.
  3. Ewaluacja zajęć
  4. Pożegnanie „Iskierka przyjaźni”

 

KONIEC

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin