STYCZEŃ 4-5LATKI.doc

(51 KB) Pobierz

PLAN  PRACY   WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ  DLA DZIECI 4-5-LETNICH

NA MIESIĄC  STYCZEŃ

Opracowała: Lubińska  Jolanta

 

TEMATY  KOMPLEKSOWE:

I  KOCHAM BABCIĘ, KOCHAM DZIADKA

II  WESOŁY KARNAWAŁ

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

·         Tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i realizowania różnych zadań, rozwiązywania problemów,

·         Usystematyzowanie wiadomości na temat własnej rodziny ( moi rodzice, moje rodzeństwo, moi dziadkowie poprzez rozmowy, zdjęcia, filmy video)

·         Kształtowanie postaw moralnych poprzez poznawanie, zaakceptowanie, stosowanie zasad i wartości takich jak:

·dobro,

·prawda,

·uczciwość,

·prawość,

.odpowiedzialność

·         Rozumienie własnej roli społecznej w rodzinie (prawa, obowiązki) oraz ról innych członków rodziny;

·dostrzeganie i rozumienie potrzeb innych członków rodziny,

·interesowanie się historią swojej rodziny,

.dostrzeganie pozytywnych i negatywnych cech swojego charakteru poprzez sytuacje     okolicznościowe w domu i przedszkolu oraz przykłady z filmu, literatury dziecięcej,

.wykorzystywanie codziennych sytuacji do podejmowania prób samooceny i oceny zachowań        innych

·         Organizowanie sytuacji umożliwiających dzieciom poprawne wypowiadanie się pod względem artykulacyjnym i gramatycznym:

                -wzory poprawnej wymowy (nauczyciel, rodzice, pracownicy przedszkola, zaproszeni goście)

                - udział w teatrzykach, przedstawieniach, imprezach

                - wykorzystanie wierszy, opowiadań, piosenek

                - słuchanie wypowiedzi innych osób

·         Umożliwiania rodzicom i innym członkom rodziny uczestnictwa w życiu i uroczystościach przedszkolnych

·         Udział dzieci w uroczystościach organizowanych na terenie przedszkola, prezentowanie przez dzieci swojego dorobku artystycznego gościom zaproszonym do przedszkola.

·         Tworzenie warunków sprzyjających pobudzeniu i rozwijaniu u dzieci dyspozycji do działań twórczych - stwarzanie sytuacji umożliwiających odgrywanie przez dzieci różnych ról i scenek rodzajowych, inscenizacje, dramy, pantomimy itp.

·         Inicjowanie sytuacji umożliwiających spontaniczną aktywność, dzięki której dziecko gromadzi własne doświadczenia i zdobywa wiedzę o świecie.

·         Stosowanie  elementów pedagogiki zabawy, sprzyjających integracji grupy, wyzwalaniu pozytywnych przeżyć, tworzeniu miłej, swobodnej atmosfery, spontaniczności, otwartości, umiejętności współdziałania, uczących różnych sposobów porozumiewania się.

·         Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania.

·         Stwarzanie sytuacji umożliwiających dostrzeganie piękna przyrody, zaciekawienia nią i pobudzenie do samodzielnego jej poznawania, zrozumienia i uczenia się prawd o niej.

 

 

 

 

DZIAŁANIA EDUKACYJNE  PROPONOWANE  PRZEZ   NAUCZYCIELA  REALIZOWANE   Z  CAŁĄ  GRUPĄ 

LUB  Z  DZIEĆMI CHĘTNYMI :

·         Oglądamy albumy z rodzinnymi  zdjęciami –rozpoznajemy postacie , nazywamy je, wiem  kto jest w rodzinie najstarszy, a kto najmłodszy ,znam imiona swoich dziadków; próbuję zachować stopnie pokrewieństwa

(  dziecko -rodzice-dziadkowie).

·         Słuchamy  opowiadania  I. Landau pt. ,,Babcia też człowiek” – zachęcanie dzieci do okazywania  szacunku osobom starszym oraz szanowanie ich pracy, uznawanie  chęci-prawa babci, dziadka do odpoczynku, rozmowa na temat: ,,Co to jest rodzina?”- swobodne  wypowiedzi dzieci na temat swoich babć i dziadków .

·         Zaciekawienie wierszem  I. Salach ,, Święto dziadków”- sprowokowanie do wypowiedzi ,, Jak dziadkowie pomagają rodzicom w opiece nad wnukami, jak się o nich troszczą, jak okazują że je kochają.”

·         Zabawa gramatyczna „Jaka jest moja babcia i dziadek?” - poprawne łączenie rzeczowników z przymiotnikami w mowie potocznej, określanie cech za pomocą przymiotników;

·         Uczymy się piosenek, wierszy, tańców  dla babci i dziadka- sami wybieramy i decydujemy spośród propozycji pani  co chcemy przygotować na uroczystość  przedszkolną z okazji Dnia Babci i Dziadka.

·         Samodzielnie wykonujemy  wg propozycji pani  lub wg własnej inwencji:

.zaproszenie na  uroczystość

.portret  babci i dziadka

.upominek  ,,Kwiatek z kolorowego papieru”

·         Uroczyste spotkanie z babciami i dziadkami z okazji ich święta: prezentujemy własne umiejętności w  czasie inscenizacji ,,Bałwanek stefanek” oraz w przygotowanym programie artystycznym, wręczenie seniorom upominków i złożenie im życzeń, zaproszenie na słodki poczęstunek – wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną.

·         Zabawa z twórczego myślenia – analogia personalna ,, Ja babcia, ja dziadek” –umożliwienie zdobycia doświadczeń w identyfikowaniu i nazywaniu swoich odczuć-wczuwam się w określoną rolę i mówię o swoich odczuciach.

·         Scenki pantomimiczne na temat:

.,,Ulubione zajęcia babci i dziadka”

.,,Pomagamy babci, pomagamy dziadkowi”

·         Zabawa  rozwijająca empatię ,,Poczuj moje serce”.

·         Uważnie słucham opowiadań czytanych przez panią  pt .,,Urodziny babci” oraz ,,Pani Sama” W. Bartosza- dostrzegam i rozumie potrzeby innych członków rodziny, zachęcanie do pomagania w miarę swoich możliwości  osobom starszym.

·         Zabawa tematyczna z wykorzystaniem kącika lalek pt. ,,Przyjęcie dla dziadków” – nabywanie umiejętności zgodnego współdziałania w zabawie z zachowaniem form grzecznościowych i norm kultury bycia, posługuje się słowami :proszę, dziękuję, przepraszam, potrafię kulturalnie zachować się przy stole.

·         Ćwiczenia słuchowe ,, Kto cię woła?” nawiązywanie kontaktów z innymi i czucie się pewnie w grupie rówieśników;   ,,Prezenty”- wyodrębniamy głoskę w nagłosie lub  wygłosie w nazwach prezentów.

·         Składanie układanek obrazkowych typu puzzle – zachęcanie dzieci do doprowadzenia pracy do efektu końcowego oraz do opowiedzenia treści ułożonego obrazka.

·         Zabawa,, Czyj to głos?” – rozpoznaję  i różnicuję dźwięki odtwarzane  z kasety magnetofonowej.

·         Rozmowa przy ilustracjach,, Uczynny Janek”- opowiadam, w jaki sposób  pomagam dziadkom w codziennych pracach.

·         Układamy z  mozaiki geometrycznej: dziadka, babcie, wnuka, kwiaty dla dziadków.

·         Zabawa  dydaktyczna ,, O jeden więcej, o jeden mniej”- liczenie w zakresie 7.

·         Zestaw zabaw ruchowych nr XVIII wg K. Wlaźnik

·         Rozwijanie ekspresji ruchowej  i pomysłowości  w czasie ćwiczeń gimnastycznych  prowadzonych metodą R. Labana ( zestaw nr VII )

·         W kręgu rozmowa sprowokowana pytaniem: „Co to jest karnawał?” -wyjaśnienie pojęcia „karnawał”, „bal karnawałowy”, zapoznanie dzieci z różnymi zabawami karnawałowymi – taniec z balonikiem, moje krzesełko, sałatka owocowa, umiejętne panowanie nad emocjami w czasie zabawy, doskonalenie ogólnej sprawności i ruchowej.

·         Aktywnie uczestniczę w uroczystym balu karnawałowym - balu przebierańców; powitanie dzieci wchodzących na salę i wyglądających inaczej niż zwykle, podziwianie każdego stroju, rozpoznawanie przez kolegów; zachęcenie dzieci do samodzielnego przedstawienia się w kręgu - pokaz stroju w środku koła i powiedzenie kilka słów na temat przebrania; wykonanie zdjęć w kolorowych przebraniach;

uroczyste otwarcie balu przebierańców przez orkiestrę prowadzącą zabawę; tańce, śpiewy, pląsy, korowody, konkursy.

·         Wysłuchanie bajki „Kopciuszek” z płyty CD; wdrażanie do uważnego słuchania;podkreślenie złych i dobrych cech bohaterów;

zabawa dydaktyczna „Bajkowe rekwizyty” – określanie z jakiej bajki pochodzą przedmioty;

zabawa dramowa – naśladowanie ruchem i gestami Kopciuszka, Macochy, sióstr, wróżki, tańca na balu itd. wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania: bal, taniec, pantofelek;

·         Zabawy rytmiczno – ruchowe przy muzyce; utrwalenie tańca  „ Grozik ” - dokładne wykonywanie kroków, przytupów i obrotów w rytm muzyki.

·         Zainspirowanie dzieci do rozmowy o karnawałowych zabawach wierszem D. Gellner „Dziki taniec”- wypowiedzi dzieci na temat: jaką postacią chciałyby być?, chętne dzieci- malowanie  karnawałowych postaci.

·         Zabawa dramowa „Mój bohater z baśni” - naśladowanie ruchem i pokazywanie gestem sposobu poruszania i  zachowania się;

·         Wycinam i ozdabiam wg własnej inwencji  ,,Karnawałowy balonik”

·         Improwizacje rytmiczno-muzyczne przy użyciu różnorodnych instrumentów perkusyjnych ,,Dziki taniec”

·         Zabawa matematyczna   ,,Duży- większy-największy”

·         Podejmujemy wybrane przez siebie zadania w kartach pracy.

·         Jestem słuchaczem koncertu Filharmonii Jeleniogórskiej.

·         Zabawy na śniegu- szczególne podkreślenie bezpieczeństwa w czasie wspólnych zjazdów na sankach, rzucania śniegowymi kulkami, ślizgania się .

·         Lepienie z plasteliny  ,,Karnawałowe postacie”.

·         Zabawa na określanie wartości logicznej ,,Prawda- fałsz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin