OPIS ‘”DAMY Z GRONOSTAJEM”.doc

(31 KB) Pobierz
Temat: Opis ‘”Damy z gronostajem”

TEMAT: OPIS ‘”DAMY Z GRONOSTAJEM”

 

Wiadomości o malarzu:

Leonardo da Vinci- (1452-1519)wł.malarz, architekt, rzeźbiarz, technik, badacz przyrody. Jeden z największych malarzy (symbol renesansu).Dzieła:”Dama z łasiczką, „Ostatnia wieczerza ,” Mona Liza”.

Wiadomości o dziele:

„Dama…” pochodzi z wczesnego okresu twórczości malarza ok.1483 r. w Mediolanie. Znajduje się w Polsce  w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Zakupiono ją w XVIII w. Jest to portret damy Cecylii Gallerani, dwórki namalowanej na dworze Sforzów.

Plan opisu:

1.     Wiadomości o malarzu i o dziele- kiedy powstało, rodzaj dzieła, technika, (krótko)

2.     Tematyka dzieła- Kogo przedstawia?

3.     Wygląd kobiety: twarz, włosy, oczy, usta, szyja, ramiona, dłoń, palce, strój, ozdoby

4.     Wygląd zwierzęcia-wielkość, kolor futra, oczy, łapy, pazury

5.     Tło obrazu

6.     Ocena dzieła-Jakie uczucia, przeżycia budzi w nas obraz ?

 

                                         OPIS DZIEŁA

 

          Obraz pt. „ Dama z gronostajem” został namalowany w 1483 r. przez Leonarda da Vinci- wybitnego malarza renesansu. Dzieło to znajduje się od XVIII w w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Przedstawia portret–Cecylii Gallerani- na mediolańskim dworze Sforzów.

          Na pierwszym planie widać damę. Kobieta ma małą twarz i jasną karnację . Jej długie, ciemne włosy są gładko zaczesane do tyłu w mały warkoczyk i przepasane na czole cieniutkim rzemieniem. Włosy przykryte przezroczystym woalem. Dama ma szare , duże oczy. Jej nos jest mały i zgrabny, a usta drobne i cienkie. Kobieta uśmiecha się tajemniczo i jest zwrócona w prawa stronę. Na smukłej, jasnej szyi znajdują się czarne korale. Ubrana jest zgodnie z modą XV w. w kolorową, aksamitną suknię z szerokimi, rozciętymi rękawami i z  głębokim, wyciętym dekoltem kwadratowego kształtu.

               Kobieta trzyma na ramieniu zwierzę. Palce damy podtrzymujące gronostaja są długie i szczupłe, koloru kości słoniowej. Małe zwierzątko pręży się pod wpływem głaskana. Delikatne , jasnobeżowe futerko lśni. Niewielkie, zakończone pazurkami łapki trzymają się aksamitnej sukni.

            Gronostaj dumnie unosi malutką główkę, na której znajdują się spiczaste uszy. Zwierzę patrzy przenikliwymi , małymi oczkami.

           Tło obrazu jest bardzo ciemne-to zamierzony zabieg artystyczny. Malarz w ten sposób chciał wyeksponować kobietę z łasicą. Dzieło tworzy tajemniczy, interesujący nastrój. Kobieta ukazana na obrazie jest piękna.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin