Trądzik pospolity.doc

(72 KB) Pobierz
Trądzik pospolity-rozwija się na podłożu cery tłustej Warstwa rogowa tej skóry jest zgrubiała słabo ukrwiona ma kolor szarożółty

Trądzik pospolity-rozwija się na podłożu cery tłustej Warstwa rogowa tej skóry jest zgrubiała słabo ukrwiona ma kolor szarożółty. Na skórze są widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych , zaskórniki (zmiana powstała na skutek zaczopowania ujścia gruczołu łojowego przez złuszczające się masy rogowe), grudki, krostki i nacieki zapalne.

Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania tzn. ok. 13 roku życia, ale również w późniejszym Głównymi miejscami zmian skórnych są okolice twarzy , pleców, i klatki piersiowej, aczkolwiek w niektórych przypadkach zmiany mogą obejmować cały tułów, przechodzić na pośladki i uda. Przyczyny powstawania trądziku:

- czynniki genetyczne,

-zaburzenia hormonalne(androgeny wpływają na powiększanie się gruczołów łojowych i wzmożenie wydzielania łoju oraz zgrubienia warstwy łojowej),

-bakterie.

Podczas leczenia należy koniecznie zwrócić uwagę na sposób odżywiania a mianowicie powinno się spożywać duże ilości świeżych owoców i warzyw dbając o zachowanie równowagi witaminowo- mineralnej unikać tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je tłuszczami roślinnymi Dietę uzupełnia się dodatkowo Wit. A,B2 i B6 oraz ponadto zaleca sole cynku.

Codzienna pielęgnacja skóry to jeden z najważniejszych elementów leczenia trądziku Stosuje się preparaty przeciw trądzikowe które nie dopuszczają do rozkładu kwasów tłuszczowych tj toniki z zawartością ziół np. oczar wirginijski. Wszystkie zabiegi maja cechy wspólne:

- systematyczność(jeden zabieg daje szybki efekt ale na krótki okres długość kuracji zależy od cech indywidualnych )

–przestrzeganie zaleceń podczas pielęgnacji domowej. Zabieg powinien trwać ok. 90min Do pielęgnacji stosuje się preparaty naturalne które łatwo są przyswajalne działają uzupełniająco i regenerująco na procesy skórne,leczą upiększaja spowalniają proces starzenia się skóry i ochraniają ja Nie powinno się stosować preparatów działających zbyt agresywnie nadmiernie odtłuszczających o dużej zawartości alkoholi ponieważ prowadzi to do zgrubienia warstwy rogowej – uaktywnienia reakcji obronnej skóry. Cera trądzikowa to cera wrażliwa której naturalny system obronny uległ zaburzeniu. Kolejność wykonywania czynności podczas zabiegu leczniczego:

1.Zmycie skóry pacjenta mleczkiem, żelem myjącym lub płynami myjącymi, tzw. dwa w jednym.2.wklepania toniku.3.wykonania peelingu.4.zmycie peelingu.5. nawilżenie skory wapozonem bez użycia ozonu i przygotowanie do czyszczeni; po wapozonie rozpulchnienie skóry specjalnymi maskami ;np. maską ziołową o działaniu rozgrzewającym.6.mechaniczne oczyszczenie skory.7.zdezynfykowanie skóry ,np.: nadmanganianem potasu.2-procentowym roztworem alkoholu.8.zdezynfykowanie skory przy użyciu wapozonu(ok. 15)min.10.nalozenie na twarz zawartości specjalnej ampułki z preparatami działającymi przeciwtradzikowo.11.przygotowania i nałożenie maski (np.: białe algi, maska ściągająca).12.zmycie maski.13.wklepanie kremu na koniec zabiegu.14.zalecenia do domu.

Oprócz tradzika pospolitego, w jego najprostszej formie,istnieja jeszcze inne odmiany kliniczne,takie jak:

1)trądzik ropowiczy-oprocz zmian typowych,tworzą się torbiele ropne; gojenie nastepuje przez bliznowacenie;blizny te są nierowne, wciągnięte,bardzo szpeczace;

2)trądzik skupiony- wystepuje głębokie nacieki i torbiele ropne,niekiedy zlewające się, oraz liczne drobne zaskórniak,gojenie następuje przez mostkowe, nierówne i przerosle blizny; odmiana ta dotyczy przeważnie mężczyzn, a zmiany często – omrocze miejsc typowych (twarz, plecy, klatka piersiowa)- obejmująca okolice pach, pachwiny i pośladki (ten rodzaj tradzika może występować na miejscach tylko nietypowych – w takim przypadku mówi się o acne inversa, czyli o trądziku odwróconym)

3) trądzik bliznowcowi (acne keloidem)- polega na tworzeniu się bliznowców w obrębie wykwitów trądzikowych, często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu , niekiedy objawia się tylko w okolicach karku.

4)trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu, dotyczy wyłącznie młodych mężczyzn, wykwity są typu trądziku ropowiczego lub skupionego w rozpadem i objawami krwotocznymi.

5)trądzik neuropatyczny dziewcząt- występuje u dziewcząt jako postać lekka Radzika pospolitego, ale na skutek ciągłego wyciskania i drapania powstają stany zapalne, które po zagojeniu pozostawiają blizny, typowe są liczne zabarwienia skory, podłożeń schorzenia są zaburzenia psychiki młodych dziewcząt.

6)trądzik wywołany, Tj, trądzik: zawodowy , polekowy kosmetyczny i niemowlęcy; zmiany ustępują po usunięciu czynników wywołujących

 

PRZYCZYNY I OBJAWY ROZNYCH RODZAJÓW TRADZIKA:
Trądzik młodzieńczy-Przyczyna (nadczynność gruczołow łojowych), Objawy( zaskórniaki i wykwity grudkowe)
Trądzik ropowiczy-P: nadczynność gruczołow łojowych. O: oprócz zmian typowych, tworzą się torbiele ropne
Tradzik skupiony-P: nadczynność gruczołow łojowych. O: głębokie nacieki i torbiele ropne.
Trądzik bliznowcowy-P: nadczynność gruczołow łojowych.O: w odrąbie wykwitow tradzikowcyh tworzą się blizny.
Trądzik z objawami ogólnymi o ciezkim przebiegu-P: nie wszystkie poznane.O: wykwity z rozpadem i objawami krwotocznymi, bóle stawowe, wysokie OB.
Trądzik neuropatyczny u dziewcząt-P: na skutek ciągłego drapania i wyciskania.O: stany zapalne po zagojeniu pozostawiają blizny.
Trądzik zawodowy-P: kontakt z chlorem,olejami mineralnymi, dziegciem.O: zmiany na twarzy i tulowiu, glownie na wyprostnych powierzchniach konczyn.
Trądzik polekowy-P: steroidy- działanie przez androgeny nadnerczowe, leki wydalane przez gruczoy lojowe, wywołujące drażnienie, witamina B12, jod.,barbiturany.O: wykwity drobnogrudkowe na klatce piersiowej, brak zaskurniakow.
Tradzik kosmetyczny-P: kosmetyki kolorowe (make-up,róz) zatykające ujscia gruczołołow lonowych.O: zaskórniaki i prosaki na policzkach.
Trądzik niemowleczy.P: stosowanie tłustych olejków do pielęgnacji skory.O:wykwity grudkowe i ropne, najczęściej umiejscowione na twarzy.

Trądzik jest chorobą przewlekłą leczenie jest długie a wynik leczenia zależy od skrupulatnego wypełniania zaleceń lekarskich i współdziałania pacjenta z wykwalifikowana kosmetyczką Pierwszym etapem leczenia jest terapia wewnetrzna Lekarz decyduje o sposobie leczenia który zalezy od rodzaju i stanu skóry:
-leczenie antybiotykami-dyży zakres działania stosuje się je przy występowaniu ostrych stanów zapalnych najskuteczniejsze są tetracyklina, erytromycyna, klindamycyna, wraz z antybiotykami podaje się Wit. B2 ,C , PP
-leczenie bodźcowe
-leczenie hormonalne-stosowane u kobiet
-leczenie zewnętrzne środkami chemicznymi i biologicznymi(w postaci papek płynów zawiesin masek leczniczych aerozoli pudrów past) zawierającymi m. In. Nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas Wit. A , siarkę
-leczenie fizykalne
-leczenie chirurgiczne
-złuszczanie naskórka
-leczenie pochodnymi kwasu Wit. A stosowane przez lekarza tylko w ciężkich postaciach
-leczenie klimatyczne-przede wszystkim klimat nadmorski i kąpiele w wodzie morskiej
Do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej wykorzystuje się zabiegi z zastosowaniem prądu stałego które daje znakomite efekty także w pielęgnacji cery:
-tłustej dojrzałej , -łojotokowej świecącej się i skłonnej do wyprysków, - łatwo zanieczyszczającej się , - z rozszerzonymi porami, -mieszanej z przewaga cery tłustej, - z trądzikiem młodzieńczym i polekowym
Po zastosowaniu jontoforezy skóra staje się wygładzona rozjaśniona o świeżym kolorycie zmatowiona oczyszczona napieta , maściagniete pory. Po wykonaniu całej serii obserwuje się zmniejszenie nacieków ropnych szybsze gojenie się stanów ropnych zmniejszenie liczby wyprysków i grudek ściągnięcie i odblokowanie porów poprawę kolorytu skóry wygładzenie i zmniejszenie zanieczyszczenia skóry
Celem jontoforezy jest dostarczenie skorze róznych kationów wplywajacyhc na właściwe funkcjonowanie sóry Dzieje się to dzięki: - aktywnej wymianie jonów polegającej na zastosowaniu substancji o wysokim współczynniku wymiany jonowej i bardzo dużej sile absorpcyjnej co powoduje zatrzymanie określonych jonów na stałe w skórze
-wprowadzenie jonów do skóry za pomoca prądu galwanicznego
-wykorzystaniu nośników organicznych ; polega to na połaczeniu jonu z substancja organiczną dzieki której kation zostaje wprowadzony do skóry i w niej uwolnion

 

CHARAKTERYSTYKA CERY TRĄDZIKOWEJ-ZABIEG DLA CERY TRĄDZIKOWEJ

Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny ( wydzielina gruczołów łojowych ) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój. Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.
Przy tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszyć jej naturalną florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, to wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodnioną lub trądzikową.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ

Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnego żelu lub "mydła bez mydła" (tzw. syndetu) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 - 5,5). Hamują one rozwój bakterii, zapobiegają podrażnieniom.

Zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać skórę, co pobudza pracę gruczołów łojowych. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, metioniną, cysteiną, tymiankiem, szałwią. Są to na ogół mydła klasyczne, ale o kwaśnym odczynie.

Po umyciu twarzy konieczne jest przecieranie skóry bezalkoholowym tonikiem, który odświeży naskórek i ściągnie ujścia gruczołów łojowych.

Bardzo ważne jest regularne (raz w tygodniu) złuszczanie naskórka. Peeling do cery tłustej (np. z kwasami owocowymi) usuwa martwe komórki blokujące ujścia gruczołów łojowych.

Do cery trądzikowej konieczne jest stosowanie specjalnych kremów leczniczych, które pomoże wybrać lekarz. Zwykle zawierają one kwas mlekowy i cytrynowy (kwasy owocowe), drożdże, hammamelis, tymianek, dziurawiec, pokrzywę, łopian, liście chmielu, sok z cytryny lub borówek, talk, kaolin i skrobię, cynk, miedź, witaminę B6. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwłojotokowe.

Wbrew pozorom skórę tłustą trzeba też regularnie nawilżać, bo pod błyszczącą powłoką może być przesuszona. Zdecydowanie nie nadają się do tego tłuste, ciężkie kremy, odpowiednie są zaś lekkie, delikatne emulsje.

Aby skóra nie błyszczała, warto używać kremów i bibułek matujących, baz pod makijaż i podkładów, które pochłaniają nadmiar tłuszczu.

Do tuszowania krostek można używać korektora (do cery tłustej, ze składnikami antyseptycznymi).

Raz, dwa razy w tygodniu przyda się maseczka do cery tłustej, np. z naturalnymi glinkami, cynkiem, witaminą A, prowitaminą B5. Zwęży ona pory, oczyści skórę, usunie nadmiar wydzieliny łojowej.

W gabinecie kosmetycznym lub lekarskim oprócz tradycyjnego czyszczenia skóry, masek ziołowych i algowych stosuje się jontoforezę (wprowadzanie składników normalizujących pracę gruczołów łojowych, np. jonów miedzi czy cynku, przy użyciu prądu). Program zabiegów zawsze trzeba ustalać z lekarzem.

CODZIENNA PIELĘGNACJA

Etap I: Demakijaż i oczyszczanie:
Regularne, staranne oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Dobrze wykonane - pozwala usunąć zanieczyszczenia, utrudniające skórze właściwe oddychanie - kurz, obumarłe komórki naskórka, resztki środków pielęgnujących i wydzielin fizjologicznych: potu i łoju.
Zaniedbanie tego elementu higieny może prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych, a w rezultacie - powstawania zaskórników i wyprysków. Niewłaściwie oczyszczana skóra staje się zmęczona, nabiera szarego, niezdrowego kolorytu, traci świeżość.

Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Dobierając kosmetyki do demakijażu pamiętaj, aby były przeznaczone specjalnie dla cery tłustej lub mieszanej, a oprócz właściwości oczyszczających miały również funkcję nawilżania i odświeżenia;
= > Zanim przystąpisz do dzieła, dokładnie umyj ręce;
= > Demakijaż rozpocznij od oczu

Zamknięte powieki zmywaj płynnym ruchem z góry na dół, dokładnie usuwając cienie i tusz do rzęs - niewłaściwie oczyszczane rzęsy w krótkim czasie stają się kruche i łamliwe;
= > Jeśli nosisz szkła kontaktowe albo masz szczególnie wrażliwe oczy pamiętaj, aby płyn, który stosujesz, był hipoalergiczny i łagodny;
= > Mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną nakładaj wacikiem lekko zwilżonym wodą mineralną lub przegotowaną;
= > Po oczyszczeniu powiek nałóż palcami na całą twarz mleczko lub śmietankę i dokładnie je rozprowadź - tak, aby zawarte w kosmetykach substancje czynne mogły połączyć się drobinkami zanieczyszczeń. Mleczko usuń wilgotnym wacikiem;
= > Jeżeli nie potrafisz obejść się bez wody i mydła, do oczyszczenia twarzy wykorzystaj wodę przegotowaną lub mineralną i zaopatrz się w specjalny żel myjący, odpowiedni dla Twojego typu cery.
Etap II: Tonizacja
Dobrze wykonana tonizacja przywróci skórze jędrność i napięcie, a także pobudzi krążenie krwi, wspomagając odpowiednie natlenienie i odżywienie komórek.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem i delikatnie osusz czystym ręcznikiem lub papierową chusteczką. Zwróć uwagę na to, by tonik był odpowiedni do Twojego typu cery: te z zawartością alkoholu nadają się tylko dla osób o skórze bardzo tłustej, odpornej na podrażnienia. Możesz sięgnąć po popularne ostatnio kosmetyki dwufazowe: toniki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zawierają tzw. fazę wodną, oczyszczającą, zamykającą pory i wspomagającą nawilżenie, oraz fazę pudrową, absorbującą nadmiar łoju i matującą skórę;
= > Alternatywę dla mleczka i toniku mogą stanowić dostępne na rynku chusteczki do demakijażu . musisz jednak pamiętać, aby dobrać je specjalnie dla Twojego typu skóry;
= > Zabieg oczyszczania i tonizacji wykonuj 2 razy dziennie: wieczorem i rano.

Etap III: Nawilżanie i odżywianie
Po wykonaniu zabiegów oczyszczających i tonizujących możesz przystąpić do właściwej pielęgnacji, obejmującej nawilżanie i odżywianie cery.


ZABIEG DLA CERY TRĄDZIKOWEJ:
Najbardziej popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest zabieg oczyszczania cery. Niezależnie od rodzaju cery każdy odczuwa co jakiś czas potrzebę oczyszczenia skóry a przede wszystkim usunięcia zaskórników. Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy (panie zwykle przychodzą do gabinetu w makijażu, ale nawet gdyby na twarzy nie było kolorowych kosmetyków to kosmetyczka i tak powinna rozpocząć zabieg od zmycia twarzy). Do demakijażu kosmetyczka używa mleczka, żelu lub pianki

Po zmyciu twarzy przychodzi kolej na dokładną analizę stanu cery - kosmetyczka ogląda cerę i ustala jakie dodatkowe zabiegi poza oczyszczeniem może wykonać. Jeśli klientka wybrała uproszczony zabieg to po analizie skóry twarzy kosmetyczka przechodzi do kolejnych czynności. Jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage. Kosmetyczka może wykonać także zabieg wzmacniający efekt peelingu tzw. brushing (szczotkowanie). Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz. Taki zabieg oprócz tego, że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji. Ozon ma bakteriobójcze działanie na skórę. Cały zabieg z zastosowaniem vapozonu trwa ok. 15 min. Jeśli skóra jest bardzo zanieczyszczona lub kosmetyczka wie, że jest to cera trudna do oczyszczenia, może użyć dodatkowo maseczki rozgrzewającej (jeśli nie masz rozszerzonych naczynek). Po nałożeniu takiej maseczki będziesz czuła jej intensywne działanie rozgrzewające (może to być nawet uczucie pieczenia). Po szybkim zmyciu maseczki kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery. Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści po przez ucisk palcami. Palce kosmetyczka musi mieć owinięte w chusteczki higieniczne, nie może to być agresywny ucisk, klientka nie może mieć wrażenia, że usuwanie zaskórników odbywa się po przez nacisk paznokciami. Oczyszczanie nie może trwać zbyt długo. Usuwanie zaskórników nie jest bolesne, ale jeśli zaskórników jest dużo lub cera jest trudna do oczyszczania to zabieg może nie być zbyt przyjemny i, mimo starań kosmetyczki o delikatne usuwanie zaskórników, możesz odczuwać mocniejszy ucisk. Kosmetyczka nie powinna usuwać ropnych zmian (nie poprawi to wyglądu skóry, a może przyczynić się do powstania większych stanów zapalnych). Zmiany ropne musi wyleczyć dermatolog. Czasem kosmetyczka będzie chciała użyć igiełki do nakłucia zamkniętych zaskórników lub prosaków. Igiełka musi być jednorazowa. Nakłucie musi być zrobione bardzo delikatnie tak aby nie było potem widać śladów. Jeśli nie jest to konieczne to kosmetyczka nie powinna nadużywać igiełki. Czasami do usuwania zaskórników używany jest przyrząd zwany łyżeczką Unny. Taki rodzaj pałeczki zakończony łyżeczką z dziurką lub pętelką - ułatwia usunięcie zaskórników z miejsc trudniej dostępnych.

Po usunięciu zaskórników i ewentualnych prosaków następuje punktowe zdezynfekowanie krostek czy nakłutych igiełką miejsc. Teraz na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia. Kolejny etap to d`arsonwalizacja. Zabieg wykonywany jest urządzeniem, które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła. Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu. W trakcie zabiegu będziesz odczuwała mrowienie, lekkie szczypanie, iskrzenie oraz zapach ozonu.
Jeśli jest to konieczne dla pogłębienia efektów leczniczych (np. na naczynka lub łojotok) kosmetyczka może zastosować dodatkowo zabieg galwanizacji lub jontoforezy, może także, jeśli dysponuje takim urządzeniem zastosować kosmetyki lub kosmeceutyki wprowadzane w skórę za pomocą ultradźwięków.
Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki łagodzącej (bardzo dobry efekt działania tego typu maseczek można uzyskać poprzez naświetlanie lampą sollux z niebieskim filtrem). Ta lampa ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, działa kojąco na naczynka. Zwróć uwagę czy oczy masz dobrze zasłonięte w trakcie tego naświetlania. Ja pamiętam także, aby na powieki i pod oczy nałożyć krem pielęgnacyjny i dodatkowo chłodzące kompresy.
Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem (zimą musi to być koniecznie krem chroniący przed mrozem a latem z wysokimi filtrami UVA i UVB). Jeśli cera jest jeszcze zaczerwieniona lub są punktowe ślady to koniecznie musi być nałożony preparat kojący, korygujący zaczerwienienia. Na koniec zabiegu można poprosić o wykonanie makijażu.
Niektóre gabinety kosmetyczne dysponują urządzeniami, które mają za zadanie wspomóc lub nawet zastąpić zabieg manualnego oczyszczania cery.
Pierwszy taki aparat, który kilka lat temu pojawił się w gabinetach to Vacuum-Spray. Jest to urządzenie, którego działanie polega na odsysaniu zaskórników. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to zabieg zbyt skuteczny, niewiele zaskórników można w ten sposób usunąć, a w przypadku cery delikatnej lub naczynkowej zbyt intensywny zabieg może doprowadzić do uszkodzenia naczynek.
Zdecydowanie bardziej skutecznym zabiegiem jest kawitacja ultradźwiękowa. Jest kilka aparatów wykorzystujących szpatułkę ultradźwiękową do różnorodnych zabiegów na twarz (np. Face X, Ultra-Beauty, Shiny, Skin Eclat). Urządzenia tego typu służą w gabinetach kosmetycznych do zabiegów oczyszczania cery po przez peeling ultradźwiękowy (nawet bez użycia kosmetyków zabieg jest skuteczny u większości osób).

W wyniku wibracji ultradźwiękowej o wysokiej częstotliwości wzrasta metabolizm komórek, rozdrabniane są wszelkie zwapnienia, przyspieszone jest krążenie krwi, zwiększa się usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, aktywowane są różne enzymy w komórkach. Usuwanie zanieczyszczeń, martwych komórek przebiega bezpiecznie i szybko. Peeling ultradźwiękowy poprawia wygląd skóry jednak wiele osób o tłustej, mocno zanieczyszczającej się cerze może nie być usatysfakcjonowanych efektami zabiegu.
Kolejny aparat, który kosmetyczki wykorzystują do zabiegów oczyszczania skóry to aparat do mikrodermabrazji. Do tego rodzaju zabiegów stosowane są kryształki korundu. Zabieg polega na usunięciu (starciu) powierzchniowych warstw naskórka. W efekcie skóra staje się jaśniejsza, czyściejsza i gładsza. Jeśli zabieg mikrodermabrazji ma na celu oczyszczenie cery to jest wykonywany tylko powierzchniowo. Kosmetyczka, jeśli widzi przeciwwskazania do tradycyjnego oczyszczenia cery lub do zastosowania aparatów oczyszczających może wykonać zabieg, w którym zastosowane będą kosmetyki o działaniu rozpulchniającym, rozmiękczającym oraz oczyszczającym. Gabinety kosmetyczne mają do dyspozycji różnorodne preparaty np. ampułki czyszczące do jontoforezy czy żele galwaniczne oraz peelingi, maseczki i inne łagodnie działające kosmetyki. Zabieg taki, jeśli nie ma przeciwwskazań może być wspomagany brushingiem (urządzenie z obrotową szczoteczką).
Przy doborze sposobu oczyszczania cery kosmetyczka kieruje się przede wszystkim potrzebami cery, wymaganiami klientki oraz możliwościami gabinetu. W Polsce największą popularnością cieszą się zabiegi tradycyjnego, manualnego oczyszczania cery. Uważam, że za tą popularnością kryje się przede wszystkim uzyskany efekt. Z moich obserwacji wynika, że zabieg tradycyjny, wykonany prawidłowo jest najbardziej skuteczny.
Oczyszczanie cery powinno być wykonywane w miarę regularnie (lepiej nie dopuszczać do mocnego zanieczyszczenia zaskórnikami - skóra ma wtedy nieładny koloryt, a zaskórniki nie sprawiają estetycznego wrażenia).

Korzystne jest picie herbat ziołowych poprawiających przemianę materii z ziół takich jak fiołek trójbarwny, mniszek pospolity, pokrzywa czy skrzyp polny. Poza ziołami na rynku jest dużo gotowych preparatów przeciwko trądzikowi w postaci żeli, zawiesin lub kremów. Zazwyczaj zawierają one kwas salicylowy, rezorcynę i siarkę. W preparatach nowej generacji stosuje się nadtlenek benzoilu. Przyczynia się on do poprawy ukrwienia skóry, rozpuszczania zaskórników oraz utrudnia powstawanie nowych.
Trzeba tez pamiętać, że leki przeciwtrądzikowe mogą wchodzić w reakcję z działaniem promieni słonecznych, a więc w trakcie kuracji trzeba ograniczyć kąpiele słoneczne, ogrzewające lampy na podczerwień oraz kremy z filtrem, dopóki nie stwierdzi się, jak skóra zareaguje.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin